To już tradycja, że reprezentacja Polski doskonale spisuje się podczas zawodów Viking Race, które odbywają się w Heerenveen. Młodzi polscy panczeniści podczas tegorocznej edycji wywalczyli aż 33 medale i tylko potwierdzają, że już wkrótce mogą stanowić o sile naszych kadr narodowych w łyżwiarstwie szybkim.
Viking Race to legendarne już zawody łyżwiarskie dla dzieci z Europy, które odbywają się w Heerenveen. Ich historia sięga lat 80., a startował w nich niemal każdy zawodnik, który zrobił światową karierę i zdobywał medale olimpijskie. Wystarczy wspomnieć, że to właśnie podczas Viking Race swoje pierwsze poważne kroki łyżwiarskie stawiali m.in. Holendrzy Sven Kramer, Ireen Wüst czy Femke Kok. Przez lata znakomite wyniki notowali również Polacy, na czele z Konradem Niedźwiedzkim, Kają Ziomek-Nogal, Karoliną Bosiek czy Damianem Żurkiem.
Sama wyprawa do Holandii jest dla zawodników startujących w kategoriach od 11 do 16 lat niesamowitą przygodą. Nie dość, że mają szansę wystartować na torze Thialf, czyli legendarnym jeśli chodzi o łyżwiarstwo szybkie, to mieszkają u holenderskich rodzin, które nie tylko się nimi opiekują, ale również odwożą na zawody i kibicują. – Świetnie można podszkolić swój angielski, zobaczyć życie w innym kraju. Naprawdę potrafią z tego powstać niezwykłe relacje – mówi Niedźwiedzki, który startował w Viking Race czterokrotnie i ma doskonałe wspomnienia z tego czasu.
Co więcej, Polacy jako jedna z najmocniejszych reprezentacji w Europie (naszą kadrę wspiera sponsor główny PGE Polska Grupa Energetyczna) mają okazję wystawić większą reprezentację, niż inne ekipy. Dlatego w tym roku do Heerenveen pojechało aż 34 biało-czerwonych adeptów łyżwiarstwa.
I nasza przyszłość łyżwiarstwa szybkiego nie zawiodła. Łącznie Polacy wywalczyli aż 33 medale, włączając w to klasyfikację wielobojową. Tutaj należy wyróżnić Wiktora Lęgneckiego, który wśród 12-latków nie miał sobie równych i wygrał wszystkie cztery wyścigi i był również pierwszy w wieloboju. Tuż za nim uplasował się Natan Jakóbczyk, który we wszystkich startach zdobywał srebrne medale i stanął również na drugim stopniu podium w wieloboju. Wśród 12-latków błysnęła także Alicja Iwanek, która wywalczyła brąz w jednym z wyścigów na 500 metrów.
Świetnie zaprezentowali się także Antoni Szczepański, który wśród 11-latków wygrał wszystkie wyścigi na 500 metrów i zwyciężył tez w wieloboju. Trzeci w tej kategorii był natomiast Michał Napora (trzy brązowe medale na 500 metrów). W 11-latkach złoty medal w jednym z wyścigów na 500 metrów wywalczyła Hanna Gawron, a brąz Tymon Jasiński.
Wśród 14-latków w polskiej kadrze brylowali Zofia Marszałek i Kirill Pishchala. Pierwsza z zawodniczek dwukrotnie triumfowała na dystansie 500 metrów, co dało jej też zwycięstwo w wieloboju. Pishchala natomiast wygrywał na 1000 i 1500 metrów oraz stanął na drugim podium stopniu w wieloboju.
Medali nie zabrakło także w kategorii 15-latków. W wieloboju drugie miejsce zajęła Olimpia Nowak, a to wszystko m.in. dzięki jej złotemu i srebrnemu medalowi na 500 metrów. Brąz na 1000 metrów do Polski przywiózł Mateusz Wełnicki. Na liście medalowej znalazł się również Mateusz Gawroński, który w 16-latkach zdobył srebro na 500 metrów.
To jednak nie wszystko. Oprócz tego, że wielu z biało-czerwonych zanotowało swoje życiówki, to Szczepański ustanowił rekord 11-latków Viking Race na 500 metrów (41.96 sekundy), a Legnęcki wśród 12-latków na tym samym dystansie (40.25 sekundy). Obaj panowie są też aktualnymi rekordzistami zawodów w wieloboju! Co więcej, Polacy zajęli drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, a łącznie w zawodach startowało 18 reprezentacji.
MEDALE POLAKÓW PODCZAS VIKING RACE 2024 W HEERENVEEN:
DZIEWCZĘTA:
11 LAT:
Hanna GAWRON: 500 m – 1 msc.,
12 LAT:
Alicja IWANEK: 500 m – 3 msc.,
14 LAT:
Zofia MARSZAŁEK: 500 m – 1 msc., 500 m – 1 msc., wielobój – 1 msc.,
15 LAT:
Olimpia NOWAK: 500 m – 1 msc., 500 m – 2 msc., wielobój – 2 msc.,
CHŁOPCY:
11 LAT:
Antoni SZCZEPAŃSKI: 500 m – 1 msc., 500 m (2) – 1 msc., 500 m – 1 msc., 500 m (2) – 1 msc., wielobój – 1 msc.,
Michał NAPORA: 500 m – 3 msc., 500 m (2) – 3 msc., 500 m – 3 msc., wielobój – 3 msc.,
Tymon JASIŃSKI: 500 m (3) – 3 msc.,
12 LAT:
Wiktor LEGĘNCKI: 500 m – 1 msc., 500 m (2) – 1 msc., 500 m – 1 msc., 1000 m – 1 msc., wielobój – 1 msc.,
Natan JAKÓBCZYK: 500 m – 2 msc., 500 m (2) – 2 msc., 500 m – 2 msc., 1000 m – 2 msc., wielobój – 2 msc.,
14 LAT:
Kiryl PISHCHALA: 1000 m- 1 msc., 1500 m- 1 msc., wielobój – 2 msc.,
15 LAT:
Mateusz GAWROŃSKI: 500 m – 2 msc.
Mateusz WEŁNICKI: 1000 m – 3 msc.
SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI:
BUDZIŃSKI Fabian, MKS Cuprum Lubin; BYLINKA Mateusz, UKS Orły Zakopane; DYDEK Oliwia, SKŁ Górnik Sanok; DZIADAK Zofia, SKŁ Górnik Sanok; DZIENISIEWICZ Wiktoria, UKS Sparta Grodzisk Maz.; FIJAŁKOWSKA Natalia, KS Pilica Tomaszów Maz.; FUŁAWKA Nela, Akademia Natalii Czerwonki; GAWRON Hanna, IUKS Dziewiątka Tomaszów Maz.; GAWROŃSKI Mateusz, UKS Błyskawica Domaniewice; HARASIUK Amelia, UKS Orlica Duszniki-Zdrój; HORODEŃSKI Adam, KS Arena Tomaszów Maz.; HUCIK Lena, UKS Orlica Duszniki-Zdrój; IWANEK Alicja, UKS Sparta Grodzisk Maz.; JAKÓBCZYK Natan, IUKS Dziewiątka Tomaszów Maz.; JAROSZEWICZ Julia, Fundacja ŁiSW Legia Warszawa; JASIŃSKI Tymon, UKS Sparta Grodzisk Maz.; KUDRYCKA Julia, UKS Giżycko; LEGĘNCKI Wiktor, IUKS Dziewiątka Tomaszów Maz.; MACHAŁA Nadia, UKS Orlica Duszniki-Zdrój; MARSZAŁEK Zofia, KS Pilica Tomaszów Maz.; MATERA Pola, KS Pilica Tomaszów Maz.; MILEWSKI Mikołaj, UKS Sparta Grodzisk Maz.; NAPORA Michał, MKS Cuprum Lubin; NOWAK Olimpia, Akademia Natalii Czerwonki; PISHCHALA Kiryl, AZS Zakopane; POKRYWA Kacper, IUKS Dziewiątka Tomaszów Maz.; POLNY Kacper, MKS Cuprum Lubin; STAŃDO Maciej, IUKS Dziewiątka Tomaszów Maz.; SZCZEPAŃSKI Antoni, Akademia Natalii Czerwonki; SZCZĘSNA Zofia, KS Arena Tomaszów Maz.; ŚLUSARSKI Miłosz, KS Pilica Tomaszów Maz.; WEŁNICKI Mateusz, MKS Korona Wilanów; WĘCŁAWEK Kryspin, UKS Sparta Grodzisk Maz.; WĘGLARSKA Lena, KS Pilica Tomaszów Maz.; TRENERZY: CHMURA Sławomir, MAZUR Witold, KMIECIK Jolanta, ŚLUSARSKI Rafał