Oświadczenie Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego
W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej nieścisłymi informacjami dotyczącymi procesu projektowania i budowy zadaszonego toru lodowego w Zakopanem, oraz obarczania PZŁS odpowiedzialnością za nieterminową realizację inwestycji, Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego pragnie przedstawić swoje stanowisko oraz faktyczne okoliczności sprawy.
Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego nie był wnioskodawcą żadnych zmian dotyczących projektu hali lodowej, w szczególności dotyczących zmiany w konstrukcji dachu w 2023 roku. Informacje sugerujące tę wersję wydarzeń są niezgodne z rzeczywistością i wymagają sprostowania.
Nasze pierwsze oficjalne spotkanie dotyczące budowy hali oraz możliwości przedstawienia naszych oczekiwań w zakresie jej wykończenia odbyło się 22 marca 2022 roku. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Centralnego Ośrodka Sportu, wykonawcy oraz reprezentanci Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. Spotkanie dotyczyło szczegółów projektowych – wszelkich instalacji, zapewnienia odpowiedniej liczby pomieszczeń, spełnienia odpowiednich warunków do treningu i organizacji zawodów a w szczególności do zapewnienia odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz hali (wilgotność, temperatura, obieg powietrza). Przedstawiciele PZŁS zgłosili wszystkie wymagania, aby obiekt spełniał najwyższe sportowe standardy a zgłaszanie naszych wymagań było zgodne z zaplanowaną w harmonogramie budowy terminem. Wcześniej – 7 lutego 2022 roku PZŁS przesłał dokument opisujący zasadność zastosowania płaskiego sufitu oraz kierunkowych nadmuchów poparte zastosowaniem ww. elementów na innych, najszybszych obiektach na świecie.
Po spotkaniu 22 marca 2022 roku PZŁS nie zgłaszał zmian w konstrukcji dachu i wentylacji. W sporządzonej notatce, będącej częścią protokołu tego zebrania, zawarto kluczowe informacje dotyczące m.in. płaskiego sufitu oraz kierunkowego nawiewu powietrza.
Cytując fragment notatki:
„Materiały robocze zostały opracowane na podstawie wymogów dokumentacji przetargowej, w tym na podstawie przepisów Konstytucji i memorandów ISU, przepisów PZŁS. Materiały uwzględniają stanowisko PZŁS z dnia 07.02.2022 r. wskazane w załączniku nr 3 – opinię PZŁS w sprawie zastosowania przy budowie zadaszonego toru lodowego najnowocześniejszych rozwiązań (pełny sufit z systemem nawiewu, w celu uzyskania możliwie najszybszego lodu).”
Kolejne istotne spotkanie odbyło się w dniach 14–15 maja 2024 roku w Zakopanem, z udziałem wykonawców, podwykonawców oraz przedstawicieli COS. Podczas prezentacji aktualnego stanu realizacji inwestycji przedstawiciele PZŁS zauważyli brak zaprojektowanej wentylacji kierunkowej – rozwiązania, które zostało wcześniej opisane i zaakceptowane w dokumentach roboczych na początku 2022 roku.
Po naszej interwencji, firma odpowiedzialna za instalację, przeprowadziła prace projektowe i już po dwóch tygodniach otrzymaliśmy projekt specjalnego rękawa nawiewowego z odpowiednio ukierunkowanym przepływem powietrza. W dalszych etapach inwestycji ogłaszano kolejne przetargi, których szczegóły nie były konsultowane z Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego i nie podlegały naszej rekomendacji.
Na potwierdzenie naszego stanowiska posiadamy również kopię korespondencji Dyrektora Sportowego PZŁS, Pana Konrada Niedźwiedzkiego, z przedstawicielem Centralnego Ośrodka Sportowego, w której padają bezpośrednie pytania dotyczące kształtu sufitu oraz kierunku nawiewu powietrza.
Podkreślamy, że Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego uczestniczył we wszystkich spotkaniach, na które został zaproszony, a nasze zaangażowanie od początku koncentruje się na zapewnieniu najwyższej jakości lodu oraz pełnego dostosowania obiektu do wymagań profesjonalnego szkolenia sportowego i organizacji międzynarodowych zawodów. Celem naszych działań jest stworzenie obiektu, który będzie spełniał najwyższe standardy techniczne, sportowe i organizacyjne zgodne z wytycznymi Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU).
Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego