1 września 2017 r. czterdziestą rocznicę powstania obchodził niezwykle zasłużony dla polskiego łyżwiarstwa szybkiego — Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Uroczystość była połączoną z oddaniem do użytku szkoły kompleksu sportowego, na który składała się m.in.: duża nowoczesna hala sportowa, pomieszczenia do odnowy biologicznej, sale do masażu i hydroterapii oraz do specjalistycznego treningu dyscyplin zimowych. Obok szkoły utworzono Galerię Gwiazd oraz Aleję Olimpijską, gdzie absolwenci-olimpijczycy odcisnęli swoje dłonie oraz zawiesili pamiątkowe plakietki, każdy na swoim drzewie. Wśród licznych gości powszechny szacunek budził pomysłodawca i twórca szkoły dr Stefan Rogalski. PZŁS reprezentował prezes Roman Derks oraz prezes zakopiańskiego OZŁS Jan Trzebunia. Na uroczystości obecne było też duże grono wielu pokoleń łyżwiarzy.
***
Niewiele w Polsce było inwestycji budowlanych, które zostały zrealizowane zgodnie z harmonogramem. Do tych nielicznych należała hala lodowa w Tomaszowie Mazowieckim. Nikt na świecie nie wybudował takiego obiektu szybciej. Arena Lodowa powstała w ciągu 14 miesięcy. Została przystosowana do organizacji zawodów najwyższej światowej rangi, zarówno łyżwiarstwa szybkiego, jak i short tracku.
Radości z powstania wyczekiwanego przez zawodników oraz szkoleniowców krytego toru nie krył jeden z jego głównych pomysłodawców Wiesław Kmiecik:
— Mamy halę na światowym poziomie. Nie wierzyłem już, że taki obiekt w końcu powstanie. Wciąż trudno mi w to uwierzyć, choć doglądałem tej budowy. To naprawdę coś niesamowitego, że wreszcie doczekaliśmy się krytego toru, o który tak długo zabiegaliśmy. Dziękuję prezydentowi miasta Marcinowi Witko, który podjął się tej inwestycji i doprowadził ją do końca (…) Teraz musimy powalczyć o jak największą liczbę kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Pjongczangu, no i fajnie byłoby znów wrócić z medalem. Myślę, że jest na to szansa.
Arena lodowa powstała nie tylko w ekspresowym tempie, ale jak na taką klasę obiektu okazała się relatywnie tania. Łączny koszt jej budowy wyniósł 47,6 mln zł, z czego ponad 19 mln zł stanowiło dofinansowanie z MSiT.
Zawodami inaugurującymi nową halę były rozegrane 27-29 października 2017 r. MP na dystansach i w wieloboju. Pierwsze rekordy toru ustanowili sprinterzy. Na 500 m rywalizowano według obowiązujących od przyszłych igrzysk nowych reguł, w myśl których o rozdziale medali decydował tylko jeden przejazd. Wśród panczenistek najszybsza była obrończyni tytułu — Natalia Czerwonka, a u panów triumfował Artur Waś. Pierwszego dnia zawodów panie rywalizowały jeszcze na 3000 m, a mężczyźni na 5000 m. Na pierwszym z dystansów triumfowała Katarzyna Bachleda-Curuś, a na 5000 m tytuł mistrza kraju obronił Jan Szymański. W kolejnym dniu rozegrano biegi na 1500 m, w których zwyciężali Czerwonka i Niedźwiedzki. Mistrzynią Polski na 5000 m została Magdalena Czyszczoń, a na 10 000 m drugi tytuł wywalczył Jan Szymański. W biegu ze startu wspólnego, kolejny złoty medal zdobył Niedźwiedzki, a najlepszą z kobiet okazała się Luiza Złotkowska. Po zwycięstwie na 1000 m Czerwonka i Niedźwiedzki zgromadzili na koncie po trzy złote medale, stając się najbardziej utytułowanymi łyżwiarzami tej imprezy. W wieloboju tytuły mistrzowskie zdobyli Katarzyna Woźniak i Jan Szymański.
Czytaj więcej w kolejnej odsłonie cyklu historii łyżwiarstwa