Helena Pilejczyk, multimistrzyni i rekordzistka Polski, srebrna medalistka mistrzostw świata oraz zdobywczyni brązowego medalu olimpijskiego w łyżwiarstwie szybkim, będzie patronką jednej z ulic w Pułtusku koło Warszawy. Znakomita polska łyżwiarka mieszkała w Pułtusku, gdy była dzieckiem, jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej.
Inicjatorem nazwania jednej z nowych ulic Pułtuska imieniem słynnej panczenistki był Sławomir Krysiak, miejski radny, a jednocześnie prezes MKS Pułtusk. Szef lokalnego klubu przed laty odkrył, że Helena Pilejczyk, z domu Majcher, przez kilka lat była mieszkanką Pułtuska. Co ciekawe, to właśnie tam zaczęła się łyżwiarska przygoda Pani Heleny, która właśnie w Pułtusku po raz pierwszy w życiu miała na nogach łyżwy. Dziś, choć od lat mieszka w Elblągu, bardzo chętnie wraca do miasta, w którym mieszkała przed wojną. Jeszcze w tym roku jedna z powstających dopiero ulic w Pułtusku ma zostać nazwana imieniem łyżwiarki. To ulica w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego.
Helena Pilejczyk urodziła się 1 kwietnia 1931 w Zieluniu koło Mławy. Wybuch II Wojny Światowej spowodował, że wraz z rodziną musiała szukać innego miejsca do życia. W końcu rodzina Majcherów trafiła do Kwidzyna, gdzie Pani Helena zdała maturę. Później trafiła do Elbląga, gdzie mieszka do dzisiaj.
Jej największym sukcesem było wywalczenie w 1960 r. brązowego medalu igrzysk olimpijskich wyścigu na dystansie 1500 metrów w Squaw Valley. Na koncie ma także trzydzieści siedem tytułów mistrzyni Polski oraz srebrny medal mistrzostw świata w 1960 roku w biegu na 1000 metrów.