Sezon 2004/2005 rozpoczął się miłym akcentem. Podczas zawodów cyklu Maple Cup miejsca na podium zajmowali seniorzy: Adam Filipowicz i Karolina Regucka oraz juniorzy: Patrycja Maliszewska i Dariusz Kulesza. Wyróżniał się też zawodnik toruńskiej Błyskawicy i uczeń ZSOMS — Adam Filipowicz.
W Białymstoku w 2004 r. zakończono budowę hali lodowiska, dzięki czemu ucząca się w ZSOMS młodzież zyskała godne warunki do treningu. Z entuzjazmem mówił o tym dyrektor Bielawski:
— Od tej pory piszemy zupełnie inną bajkę. Mamy absolutnie wszystko: nowoczesne lodowisko, siłownię, krytą bieżnię lekkoatletyczną, o szatniach i gabinetach odnowy nie wspominając. Mamy też stołówkę, której wyposażeniem i pięknem ustępuje znaczna część lokali gastronomicznych w mieście. Tuż obok jest stadion lekkoatletyczny z tartanową bieżnią, a po drugiej stronie ulicy piękny park, w którym młodzież może biegać i jeździć na rowerach. A do szkoły ma pięć minut spacerkiem.
Prawie w tym samym czasie nowoczesne hale łyżwiarskie powstały w Elblągu i Sanoku. W Elblągu w 1998 r. zostało oddane do użytku odkryte, sztucznie mrożone lodowisko hokejowe przy KS Orzeł. W 2005 r. zostało ono przebudowane i zadaszone. W tym czasie szkolenia zawodników krótkiego toru podjął się Ireneusz Borowiecki. 25 lutego 2011 r. hali w Elblągu nadano imię wybitnej polskiej łyżwiarki, brązowej medalistki ZIO w Squaw Valley — Heleny Pilejczyk. W Sanoku podjęto decyzję o likwidacji dotychczasowego, istniejącego od 1968 r. lodowiska i wybudowaniu nowego w pobliżu toru łyżwiarskiego. Konkurs na projekt Areny Sanok został rozstrzygnięty pod koniec 2003 r., a realizację tego obiektu zakończono w styczniu 2006 r. Przedsięwzięcie wsparło finansowo MENiS oraz PKOl.
Pod koniec roku wstępnie ustalono składy osobowe na najważniejsze imprezy międzynarodowe. Największe szanse na start w MŚJ miał Jakub Jaworski i Dariusz Kulesza. O miejsce w sztafecie rywalizowali ze sobą Adam Filipowicz z Romanem Izbickim. PZŁS zdecydował o wysłaniu do Belgradu również dziewcząt. Były nimi 16-letnie Patrycja Maliszewska i Malwina Zawada oraz 18-letnia Karolina Regucka.
Rozegrane 7-9 stycznia w Belgradzie MŚJ pokazały, że polscy zawodnicy aspirują do światowej czołówki. Na 500 m Jaworski był 7., a tuż za nim uplasował się Kulesza. Na tym samym dystansie 6. miejsce zajęła Maliszewska. W wieloboju na 14. miejscu uplasowała się Regucka, a jej klubowy kolega Kulesza o jedno miejsce niżej.
Tydzień później łyżwiarze ścigali się na ME w Turynie. W składzie na mistrzostwa znaleźli się Jaworski i Bródka, a sztafetę uzupełnili Kulesza i Zdrojkowski. Panie wystartowały w składzie: Regucka, Maliszewska (Juvenia) oraz Zawada i jedyna seniorka Aida Popiołek (OMKŁS). W biegach indywidualnych Polska mogła wystawić po dwie osoby. Trochę na straconej pozycji były sztafety, ponieważ nasi reprezentanci nie startowali w zawodach PŚ i w pierwszej rundzie musieli rywalizować z kandydatami do złotych medali.
W klasyfikacji wielobojowej, na 45. zawodników Jaworski zajął 14., a Bródka 12. miejsce.
Gorzej w rywalizacji indywidualnej spisały się Regucka i Popiołek. Obie miały problemy z przebrnięciem przez choćby jedną rundę eliminacyjną. W wieloboju, na 36. zawodniczek Regucka uplasowała się na 22., a Popiołek na 32. miejscu. W sztafecie Polki zajęły szóste, a Polacy dziewiąte miejsce.
Ciąg dalszy => Historia łyżwiarstwa na torze krótkim cz 2