W piątek 27 maja podsumowana została 115-letnia historia Klubu Sportowego Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego 1907 Zakopane, pisana przez wielu wybitnych sportowców, trenerów i działaczy. Na Gali Jubileuszowej spotkali się po latach przedstawiciele wielu pokoleń – Olimpijczycy i medaliści Mistrzostw Polski, Europy i Świata, którzy reprezentowali barwy SN PTT w ostatnich dziesięcioleciach oraz Ci, którzy nad tymi sukcesami wspólnie z nimi pracowali i zapewniali im odpowiednie warunki do dalszego rozwoju.
Przy obecności wielu znakomitych gości, zaszczytnymi medalami 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego nagrodzeni zostali Olimpijczycy z SN PTT, wspierająca ich kadra trenerska związaną z Klubem oraz dwie organizacje, które przyczyniły się do rozwoju Ruchu Olimpijskiego w Polsce.
Wśród wyróżnionych zawodników znalazła się trójka łyżwiarzy szybkich: uhonorowany pośmiertnie Jan Józwik (Olimpijczyk z Lake Placid 1980), Tomasz Świst (Olimpijczyk z Nagano 1998 i Salt Lake City 2002) oraz Konrad Niedźwiedzki (Olimpijczyk z Turynu 2006, Vancouver 2010, Sochi 2014, PyeongChang 2018) – brązowy medalista IO w Sochi w 2014 r. w biegu drużynowym.
Z dziesięciu przyznanych dla kadry trenerskiej SN PTT medali 100-lecia PKOl, dziewięcioma wyróżniono trenerów związanych z łyżwiarstwem szybkim. W tym gronie znaleźli się: Eligiusz Grabowski, Jan Trzebunia, Jan Miętus, Tadeusz Mika, Wiesław Kmiecik, Krzysztof Niedźwiedzki, Marek Pandyra, Marek Stanuch i Ireneusz Kubin.
Organizacje, które na wniosek SN PTT zostały odznaczone przez PKOl medalami 100-lecia to:
- Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) – organizacja założona w 1909 r., której współtwórcami byli członkowie KS SN PTT 1907 Zakopane, zrzeszając w swoich szeregach wielu Olimpijczyków – zawodników SN PTT – m.in. Stanisława Marusarza, Bronisława Czecha i Stanisława Łukaszczyka-Zbójnika.
- Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem – szkoła, która wychowała dziesiątki Olimpijczyków w sportach zimowych na czele z medalistami olimpijskimi – m.in. Konradem Niedźwiedzkim, wychowankiem SN PTT.
W trakcie Jubileuszowej Gali wyróżnienia oraz pamiątkowe odznaki otrzymali reprezentanci wszystkich sekcji funkcjonujących w 115-letniej historii Klubu, którzy powiększali medalowy dorobek SN PTT na arenach ogólnopolskich i międzynarodowych oraz Juniorzy – obecni Medaliści Mistrzostw Polski Juniorów i Seniorów. Wyróżniona została czwórka młodych łyżwiarzy: Liwia Kubin, Marcelina Gąsienica-Roj, Aleksandra Śmieszek i Maksymilian Rzepka.
W tym szczególnym dniu z SN PTT świętowali przedstawiciele Władz Miasta i Powiatu oraz wiele związanych ze sportem zimowym organizacji i związków sportowych: Polski Komitet Olimpijski, Polski Związek Narciarski, Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego – reprezentowany na Gali przez Prezesa Pana Rafała Tatarucha oraz Dyrektora Sportowego Pana Konrada Niedźwiedzkiego, Tatrzański Związek Narciarski, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zakopanem. Tego wieczoru obecni na Gali Jubileuszowej byli także sponsorzy Klubu – Bank Gospodarstwa Krajowego, Sponsor Główny SN PTT oraz firma Budimex.
KS SN PTT 1907 Zakopane to najstarszy klub narciarski w Polsce, który od 1907 r. nieprzerwanie kształci dzieci, młodzież i dorosłych w dyscyplinach zimowych. W trakcie 115-letniej historii w Klubie wychowało się 30 zawodników, którzy w barwach SN PTT startowali na Igrzyskach Olimpijskich. Obecnie szkolenie odbywa się w ramach sześciu sekcji sportowych: narciarstwa alpejskiego, telemarku, skoków narciarskich, łyżwiarstwa szybkiego, snowboardu i ski touringu.