Szesnastu łyżwiarzy znalazło się na liście olimpijczyków delegowanych na zimowe igrzyska w Pekinie. Pierwsze starty biało-czerwonych już w sobotę, 5 lutego.
W gronie łyżwiarzy nominowanych przez Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego jest dziesięciu zawodników z toru długiego, a także sześciu z toru krótkiego. Ostatnie miesiące w wykonaniu naszych reprezentantów pozwoliły uwierzyć, że olimpijska rywalizacja o najwyższe miejsca może się odbyć z udziałem nawet kilku biało-czerwonych.
Niekwestionowaną liderką polskiej kadry łyżwiarzy z toru krótkiego jest Natalia Maliszewska. 26-letnia zawodniczka Juvenii Białystok w przeszłości m.in. zwyciężyła w cyklu Pucharu Świata na koronnym dystansie 500 metrów, czy zdobywała medale MŚ i ME. Z kolei w miesiącach poprzedzających start w Chinach młodsza z sióstr Maliszewskich (starsza Patrycja również jest w olimpijskiej kadrze) imponowała formą. W październiku wygrała próbę przedolimpijską na 500 m podczas zawodów PŚ w Pekinie, a ponadto, jeszcze dwukrotnie znalazła się na podium w tym cyklu (druga na 500 m w japońskiej Nagoi i trzecia na 1000 m w Debreczynie). Maliszewska niejednokrotnie podkreślała w wywiadach, iż życiową formę szykuje właśnie na igrzyska. Niestety, pozytywne wyniki na obecność koronawirusa w jej organizmie sprawiły, że start popularnego „Kurczaka” w pierwszych olimpijskich konkurencjach stanęły pod znakiem zapytania. Taka sama sytuacja dotyczy Magdaleny Czyszczoń. Czekamy na rozwój sytuacji.
Minione miesiące były udane nie tylko dla Maliszewskiej, ale i dla polskich panczenistów. Najlepsze recenzje zbierali przede wszystkim sprinterzy, który na dystansie 500 metrów aż trzy razy stawali indywidualnie na podium zawodów PŚ. Brązowe medale zdobyte przywieźli z norweskiego Stavanger Marek Kania (Fundacja ŁISW Legii Warszawa) i Kaja Ziomek (MKS Cuprum Lubin), a Andżelika Wójcik (KS AZS AWF Katowice) zwyciężyła nawet w Salt Lake City. Z kolei na styczniowych mistrzostwach Europy w holenderskim Heerenveen błyszczał Piotr Michalski (KS AZS AWF Katowice). 27-latek zdobył złoto na dystansie 500 metrów, co jest jego największym sukcesem w dotychczasowej karierze. Jak przyznawał sam Michalski, na życiową dyspozycję liczy w Pekinie. Na zimowych igrzyskach w stolicy Chin faworytami wśród sprinterów będą głównie zawodnicy z Azji i Ameryki Północnej, ale naszego panczenistę z pewnością stać na włączenie się do walki o olimpijskie medale. Także nasze sprinterki – a zwłaszcza Wójcik – są wymieniane w gronie kandydatek do podium.
W składzie łyżwiarskiej reprezentacji Polski na zimowe igrzyska w Pekinie są medaliści olimpijscy z 2014 roku. W Soczi Zbigniew Bródka (UKS Błyskawica Domaniewice) zdobył złoto na dystansie 500 metrów oraz brąz w biegu drużynowym. Z kolei Natalia Czerwonka (KS Arena Tomaszów Mazowiecki) to srebrna medalistka w biegu drużynowym. Dla obojga będzie to czwarty udział w igrzyskach olimpijskich (Czerwonka w 2010 roku w Vancouver była rezerwową w drużynie). Bródka wraz z Czerwonką zostali wybrani chorążymi polskiej reprezentacji na ceremonię otwarcia zimowych igrzysk w Pekinie. Z powodu uzyskania przez Natalię Czerwonkę pozytywnego wyniku na obecność COVID-19, polską flagę będzie nieść snowboardzistka Aleksandra Król.
Początek zmagań w wykonaniu Polaków już 5 lutego. Na wstępie czekają nas kwalifikacje na 500 metrów kobiet i sztafeta mieszana w short tracku.
Przypomnijmy, iż szefem misji olimpijskiej w Pekinie jest Konrad Niedźwiedzki, obecnie dyrektor sportowy PZŁS, a w przeszłości m.in. czterokrotny uczestnik zimowych igrzysk i brązowy medalista olimpijski w drużynie z Soczi.
Kadra Polski w łyżwiarstwie szybkim na zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie:
Andżelika Wójcik (AZS AWF Katowice, 500 i 1000 m)
Kaja Ziomek (MKS Cuprum Lubin, 500 i 1000 m)
Natalia Czerwonka (KS Arena Tomaszów Maz., 1500 m, rezerwowa na 3000 m, bieg drużynowy)
Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Maz., 500 i 1000 m, bieg masowy, bieg drużynowy)
Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice, rezerwowa na 5000 m, bieg drużynowy)
Piotr Michalski (AZS AWF Katowice, 500 i 1000 m),
Damian Żurek (KS Pilica Tomaszów Maz., 500 i 1000 m)
Marek Kania (Fundacja ŁiSW Legia Warszawa, 500 m)
Zbigniew Bródka (UKS Błyskawica Domaniewice, 1500 m i bieg masowy)
Artur Janicki (UKS Błyskawica Domaniewice, bieg masowy)
Kadra Polski w short tracku na zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie:
Natalia Maliszewska (ŁKS Juvenia Białystok, 500, 1000 i 1500 m, sztafety kobiet i mieszana)
Kamila Stormowska (GKS Stoczniowiec Gdańsk, 1000 i 1500 m, sztafety kobiet i mieszana)
Nikola Mazur (GKS Stoczniowiec Gdańsk, 500 m, sztafety kobiet i mieszana)
Patrycja Maliszewska (ŁKS Juvenia Białystok, 500 m, sztafety kobiet i mieszana)
Michał Niewiński (ŁKS Juvenia Białystok, 1500 m, sztafeta mieszana)
Łukasz Kuczyński (ŁKS Juvenia Białystok, sztafeta mieszana)