Po przerwie rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego sezonu łyżwiarskiego. Pod opieką Toumasa Nieminena w składzie pojawili się: Michalski Piotr, Kłosiński Sebastian, Oficjalski Gaweł, Żurek Damian, Ziomek Kaja, Wójcik Andżelika, Adrian Wielgat, Bachanek Marcin, Janicki Artur, Owczarek Mateusz, Burzykowski Dawid, Palka Szymon, Wójcik Patryk. Wśród nich znalazła się również srebrna medalistka Mistrzostw Świata – Natalia Maliszewska.
Polscy zawodnicy pierwsze tegoroczne zgrupowanie odbyli w Lloret del Mar w Hiszpanii. Był to także pierwszy raz, gdzie prawie cała grupa sprinterska trenowała razem. Drużyna składa się teraz z 7 mężczyzn i 3 kobiet, a do niej grupy dołączą także 2 międzynarodowe zawodniczki.
To sprawia, że jesteśmy obecnie jedną z najsilniejszych i najszybszych grup szkoleniowych w świecie łyżwiarstwa szybkiego.
W tej chwili sportowcy pracują z dość podstawowymi treningami. Pracujemy na rowerze z tempem oraz wytrzymałością. Na siłowni wykonujemy generalną moc dwa razy w tygodniu, co oznacza, że wszyscy zawodnicy przesuwają swój poziom mocy o kolejne 8-12 powtórzeń na przysiadach.
W tym samym czasie pracujemy również z prędkością. Teraz w programie jest jedno szkolenie sprinterskie na tydzień.
Oczywiście jako łyżwiarze musimy pracować w również w pozycji łyżwiarskiej, więc mamy również raz w tygodniu dość podstawowy trening „na sucho”, gdzie zawodnicy pracują ze swoją pozycją i przyzwyczajają się do tego ponownie (następne zgrupowanie odbędzie się już na lodzie, podczas którego będziemy trenować na krótkim torze wraz z kadrą Short Tracku).
Zanim zaczęliśmy treningi do nowego sezonu, wykonujemy oczywiście wszystkie ogólne testy dla sportowców. To także było dla nas narzędziem, aby zobaczyć, jaki poziom mają nasi nowi zawodnicy. Na podstawie testów sportowców ustalono indywidualne limity tętna na różnego rodzaju treningach, takich jak jazda na rowerze, interwały, treningi regeneracyjne.
Z testów wynikają również kluczowe punkty, na których należy się skupić. Zawodnicy trenują razem, niemniej jednak trening staje się coraz bardziej indywidualny, wraz ze zbliżającym się sezonem. W naszej grupie są specjaliści od 500 m, 1000 m, oraz sprinterzy, którzy rywalizują na obydwóch dystansach. Skupiamy się również na sprincie drużynowym.
Dla mnie te pierwsze miesiące to rodzaj budowania drużyny, aby uzyskać dobre relacje ze sportowcami. Chcę, żeby nasz zespół działał razem, bawił się razem. Spotykają się każdego dnia na treningach, które scalają grupę ale i rozwijają ich także jako sportowców.
Spędzimy razem dużo czasu, a atmosfera w grupie musi być dobra. Musisz mieć dobre wyczucie, aby przyjść na trening, musisz czuć, że jesteś mile widziany.
To, co chcę zobaczyć u sportowców, to, że dają wszystko z siebie na treningu. Muszą szanować nasz plan w 100%. Jest to także proces uczenia się sportowców. Muszą zacząć rozumieć, jak działają ich ciała i jak mogą same pomóc sobie, dbając o ciało.
W tym roku ze „starą sekcją” zespołu kontynuujemy pracę, którą rozpoczęliśmy w zeszłym roku. Jest jeszcze wiele do zrobienia, zanim osiągną najwyższy poziom. Z nowymi zawodnikami, pierwszą rzeczą jest rozpoczęcie treningu sprinterskiego. Dobrze, że ich ciało jest w całkiem dobrej formie, więc są gotowi na ciężki trening, kiedy będzie na to czas. Młodsi łyżwiarze muszą uczyć się także od „starych”, a co pozytywne, teraz młodzi również motywują „starych” każdego dnia.
Kobiety będą miały dużo pomocy z szybkością z męskiej strony drużyny. Po prostu starając się ich „trzymać”. W związku z tym robimy dużo treningu razem z całym zespołem, a z czasem zmienimy nasze grupy, by mieszać różne szkolenia.
Oczywiście elementy techniczne są bardzo ważne, szczególnie w przypadku nowych zawodników. Moc wyjściowa, która osiągnie maksymalną prędkość tak szybko, jak to możliwe i może utrzymać ją do końca. Jeśli chodzi inne elementy, mamy nadzieję, że otrzymamy pomoc i nowe pomysły z toru krótkiego.
Również z tego rodzaju grupą, możemy rozpocząć sprint drużynowy do następnych zimowych Igrzysk 2022. Cel w 4 lata, jest taki aby zdobyć medal. Pierwszy raz dostaniemy również sprint drużynowy dla pań, aby rozpocząć pracę od tego roku.
Jestem pewien, że kiedy ten zespół pozostanie razem przez następne 4 lata, będziemy top sprintem w świecie łyżwiarstwa szybkiego. To jest nasz cel i dlatego pracujemy każdego dnia. Nic się nie dzieje w ciągu jednego dnia, w ciągu jednego miesiąca, ale kiedy masz dobry kierunek treningu z miesiąca na miesiąc, robisz to lepiej każdego dnia, wtedy będziemy mieli łyżwiarzy w czołówce. – mówił trener sprinterów Tuomas Nieminen.