Możliwość zdobywania dodatkowej wiedzy z zakresu sportu w celu płynnego przejścia do pracy zawodowej – to główne założenie programu Kariery Dwutorowej, realizowanego przez Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Projekt ma już swoich pierwszych beneficjentów, którzy chwalą sobie udzielone wsparcie.
Wielu zawodników w trakcie kariery nie ma jasno sprecyzowanego pomysłu na siebie po zawieszeniu łyżew na kołku. Naturalne dla części z nich jest pozostanie w dotychczasowym środowisku, ale przeszkodą w realizacji planów na nowej drodze zawodowej stają się kwalifikacje. Pomocną dłoń do zainteresowanych wyciąga Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego, który we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki umożliwia zdobycie kompetencji niezbędnych do dalszego funkcjonowania m.in. właśnie przy ukochanej dyscyplinie.
– Ja sam jestem świeżo po przejściu na drugą stronę. Miałem plan na siebie po zakończeniu kariery, ale na własnej skórze przekonałem się, że samo jego posiadanie jeszcze nic nie znaczy. Mój harmonogram nie wypalił. W wieku 32 lat musiałem iść na pierwszą w życiu rozmowę kwalifikacyjną i było to stresujące wydarzenie, którego z lepszym przygotowaniem mogłem sobie oszczędzić – wspomina Artur Nogal, wieloletni reprezentant Polski w łyżwiarstwie szybkim, który brał udział w igrzyskach olimpijskich w Soczi i Pjongczangu. Teraz jako, beneficjent programu „Super Trener” wspiera trenerów i kolegów po fachu w przygotowaniach.
Nogal podkreśla otwartość zawodników na omawiany projekt. – I świetnie, że chcą z tego korzystać. Program Kariery Dwutorowej cieszy się wielkim zainteresowaniem, większość zawodników korzysta ze szkoleń i wykładów z dużym zaangażowaniem, ale też wyraża swoje potrzeby co do tego, czego oczekuje od tego programu, a my ich słuchamy. Mam wrażenie, że dzięki tym zależnościom wszystko przebiega, jak powinno – dodaje 34-latek, który wraz z pozostałymi osobami koordynującymi projekt z ramienia PZŁS ma świadomość, że to dopiero pierwszy etap wsparcia uczestników w przejściu do życia po sporcie. – W programie skupiliśmy się na rozwijaniu umiejętności miękkich, budowaniu i poszerzeniu zagadnień wystąpień publicznych oraz na wzmocnieniu wizerunku osobistego. Uzupełniliśmy go też o techniki komunikacji i panowania nad stresem. Chcemy, żeby już teraz każdy z zawodników był świadomy, że ma wpływ na zarządzanie swoją karierą sportową, a w przyszłości karierą zawodową czy w internecie, czy środowiskach lokalnych i globalnych.
Za uczestnikami tegorocznej edycji programu Kariery Dwutorowej są już zakończone pierwsze kursy i wykłady. Zgrupowania kadr narodowych w Gdańsku były poświęcone autoprezentacji i skutecznej komunikacji. Uczestnicy poznali techniki komunikacji werbalnej i niewerbalnej, a także dowiedzieli się, jak zapanować nad stresem i wyrazić siebie, by być zauważonym w życiu poza sportem. W formie zdalnej prowadzony był natomiast kurs „Formy prawne funkcjonowania w sporcie”. Jego celem było umożliwienie uczestnikom skutecznego rozumienia, interpretowania i stosowania zasad podatkowych, a uzupełnieniem były spotkania mające na celu ukierunkować na skuteczne zarządzenie sprawami związanymi z ZUS, czy zakładaniem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, fundacji lub klubu sportowego. Zakończył się też kurs serwismena, prowadzony przez trenerów kadry juniorów Dariusza Kuleszę i Bartosza Konopkę. Wciąż trwają zaś kursy instruktora łyżwiarstwa szybkiego i short tracku czy żywienia i suplementacji w sporcie.
Łatwo jest więc stwierdzić, że program Kariery Dwutorowej to inwestycja w przyszłość całego środowiska łyżwiarskiego. Przygotowanie kadry gotowej do pracy z kadrami narodowymi czy klubami sportowymi powinno w bliższej lub dalszej perspektywie przynieść lepsze efekty w szkoleniu zawodników, a co za tym idzie – w osiąganiu przez nich zadowalających rezultatów. – Taki był i jest zamysł nie tylko PZŁS, ale także MSiT. To pozwoli w przyszłości zatrudnić najlepszych specjalistów – naszych byłych zawodników. Ale także ich umiejętności społeczne teraz przyciągną więcej sponsorów czy kibiców. Zwiększenie popularności naszego sportu jest korzyścią dla wszystkich zainteresowanych – zaznacza Nogal.
Program Kariery Dwutorowej zyskuje na popularności w łyżwiarskim środowisku. Na potrzeby rozwiewania wątpliwości zainteresowanych utworzony został punkt doradztwa. – Przeważają tam pytania ogólne o daty czy przebieg poszczególnych kursów szkoleniowych. Warto zauważyć, że dystans między zawodnikami a biurem PZŁS został bardzo skrócony w ostatnich latach. Dzięki temu zainteresowani często zgłaszają się bezpośrednio do nas – przypomina Nogal.
Program Kariery Dwutorowej dofinansowano ze środków budżetowych, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.