Zdaniem historyków kultury fizycznej w rozwoju polskiego sportu przed odzyskaniem niepodległości można wyróżnić dwa etapy. W pierwszym, datującym się na drugą połowę XIX w., odnotowuje się powstawanie stowarzyszeń sportowych, opartych na wzorach organizacyjnych arystokratycznych towarzystw hippicznych i myśliwskich. W drugim, przypadającym na pierwsze lata XX stulecia, dochodzi do rozwoju ruchu klubowego, skupiającego przede wszystkim młodzież szkolną i akademicką.
Sport stopniowo przestawał być tylko rozrywką arystokracji, przez co zyskiwał coraz większą powszechność i akceptację różnych środowisk społecznych. Zapanowała swoista moda na sport, który popularyzowany był przez powstającą prasę specjalistyczną.
W tym czasie uprawiano już wiele dyscyplin sportu, zarówno letnich jak i zimowych. Najbardziej popularnymi były: hippika, kolarstwo, wioślarstwo, pływanie, szermierka, tenis ziemny, piłka nożna, koszykówka, hokej na trawie, lekkoatletyka i łyżwiarstwo.
Informacje na temat łyżwiarstwa zamieszczano w tym okresie głównie w prasie poświęconej kolarstwu. Wynikało to między innymi z faktu, że wielu członków bardzo licznych i prężnie działających klubów cyklistów w okresie zimowym ścigało się na łyżwach.
Do najbardziej popularnych periodyków wydawanych na ziemiach polskich w pierwszych latach XX w. zaliczały się „Kolarz, Wioślarz i Łyżwiarz”, „Koło”, „Sport”, „Gazeta Sportowa” czy „Warszawska Gazeta Sportowa”. W oparciu o zamieszczane na ich łamach relacje jesteśmy w stanie prześledzić przechodzenie łyżwiarstwa z popularnej formy rekreacji do rywalizacji sportowej, jak też śledzić ten proces w innych krajach.
Początek XX w. okazał się być bardzo korzystny dla rozwoju polskiego łyżwiarstwa. Dwa wiodące ośrodki LTŁ we Lwowie i WTŁ w Warszawie cyklicznie organizują pokazy jazdy sztucznej oraz zawody na łyżwiarstwie szybkim.
W Warszawie WTŁ po przystąpieniu do ISU, uchwalą Komisji Sportowej z dnia 15.12.1899 r. postanowiło, że oprócz organizowanych dotychczas wyścigów na „tradycyjnych” dystansach będzie respektować wymogi międzynarodowe i w najbliższej przyszłości dostosuje regulamin wyścigów do wymagań ISU, ustalonych w 1897 r. na trzecim kongresie tej organizacji w Sztokholmie. Zadbano również o wyszkolenie w tym celu sędziów. Podobnych zmian dokonano we Lwowie, zachowując tradycyjne nazwy biegów, ale przyporządkowując im metryczne dystanse. Z relacji „Koła” z 1989 r. dowiadujemy się, że na Stawach Panieńskich
„ Dnia 30 stycznia odbędą się … wyścigi krajowe, w których skład wchodzą: 1. Bieg zachęty na 500 m. dla amatorów. … 2. Bieg omnium na 2.000 m. dla wszystkich… 3. Bieg główny na 1500 m. dla amatorów. Nagrody: medale, złoty, wielki i mały srebrny Nagrody pieniężne 60, 20 i 10 kor. Wkładka 5 kor”.
Cały artykuł znajdziesz na : https://pzls.pl/cykl-histrii-lyzwiarstwa/