Z kolejnej części historii łyżwiarstwa w dwudziestoleciu międzywojennym dowiemy się m.in. o dalszych sukcesach Wacława Kuchara, utworzeniu Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego, wybudowaniu pierwszego sztucznego lodowiska w Polsce, oraz II ZIO w Szwajcarii bez polskich łyżwiarzy…
Okres po Igrzyskach 1924 r. był bardzo burzliwy w całym polskim sporcie. Zdano sobie bowiem sprawę z niewydolności obecnego sposobu jego zarządzania. Społeczny ruch sportowy, zapoczątkowany powstawaniem stowarzyszeń i klubów sportowych oraz regionalnych i ogólnokrajowych organizacji jak ZPZS zakończył pierwszy etap kształtowania się struktury organizacyjnej sportu w Polsce. 16 października 1924 r. w Warszawie odbyło się nadzwyczajne zgromadzenie delegatów ZPZS, na którym uchwalano jego połączenie z PKOl w jedną organizację o podwójnej nazwie ZPZS-PKOl. Zarząd ZPZS-PKOl tworzyli przedstawiciele stowarzyszeń, klubów i związków sportowych oraz działaczy społecznych wybieranych przez te organizacje. Wydawało się, że w 1925 r. polski sport miał silną centralę oraz społeczny, centralny organ nim kierujący. Władze państwowe, choć utworzyły jednostki organizacyjne w kilku ministerstwach, nie zdołały utworzyć jednego, trwałego państwowego ośrodka kierującego sportem.
Było to krótkotrwałe rozwiązanie, bowiem dynamicznie rozwijający się sport zdobywał coraz większą popularność, duże poparcie i uznanie społeczne. Zaczął też zajmować coraz ważniejsze miejsce w polityce społeczno-kulturalnej państwa. Wymagał więc nie tylko społecznego kierownictwa, ale równKeż odpowiedniego usytuowania w strukturze organizacyjnej władz państwowych. Podwaliny pod reorganizację struktury wychowania fizycznego i sportu zostały stworzone w ostatnich miesiącach 1926 r. Bezpośredni wpływ na przemiany zachodzące w tych dziedzinach miał przewrót majowy i dojście do władzy obozu legionowego skupionego wokół marszałka Józefa Piłsudskiego. Sport stał się przedmiotem zainteresowania władz państwowych, a przede wszystkim Ministerstwa Spraw Wojskowych.
Cały artykuł dostępny pod linkiem: https://pzls.pl/cykl-histrii-lyzwiarstwa/