W trakcie zgrupowania w Berlinie testowane są nowe możliwości technologiczne, które znacznie ułatwiają pracę zarówno zawodnikom jak i trenerom.
Fizjoterapeuta Mariusz Gnoiński pokazuje możliwości nowych technologii oraz wpływ nauki na rozwój treningów.
Badania powodują zwiększenie świadomości zawodnika nad własnym ciałem zarówno przed, w trakcie jak i po treningu. Odpowiednio wyciągnięte wnioski dają większe pole manewru w doskonaleniu planu treningowego.
Jakie zadanie ma platforma dynamometryczna i czego dzięki niej możemy się dowiedzieć?
Przed treningiem sprinterów robiliśmy badania na platformie dynamometrycznej, aby sprawdzić aktualną dyspozycję zawodników. Dokładnie rzecz ujmując, badanie ukazuje:
– jaką moc potrafią zawodnicy wytworzyć w czasie odbicia,
– przez jaki czas mają kontakt z podłożem podczas skoku,
– jaką wysokość są w stanie osiągnąć podczas skoku.
Następnie po teście przeprowadzonym na platformie zawodnicy wykonali trening interwałowy z narastającym obciążeniem. Jest on bardzo wyczerpujący dla zawodników a dzięki platformie jesteśmy w stanie stwierdzić czy dany trening ma wpływ na poszczególne partie mięśniowe. Wyniki badań są w stanie pokazać czy w jakim stopniu występuje utrata mocy. Podczas pierwszego etapu testu, jesteśmy w stanie stwierdzić która noga u łyżwiarza jest dominująca i w jaki sposób jest dominująca. Dzięki takiej wiedzy, możemy dostosować trening do tego jak pracują nasze mięśnie lub wprowadzić trening wyrównawczy, żeby osiągnąć porównywalne parametry co pozwoli nam też dokonać odpowiedniej korekty już w trakcie jazdy na lodzie.
Przy zastosowaniu się do uwag i wprowadzeniu ich do treningu możemy pracować nad tym, aby zarówno lewa jak i prawa noga pracowały w tej samej dynamice. Natomiast po treningu można również zobaczyć jak duży jest spadek i jak bardzo dany trening obciąża grupy mięśniowe.Oczywiście badanie samo w sobie nie jest w żadnym wypadku wyrocznią. Platforma ma za zadanie naprowadzić i korygować pewne aspekty w trakcie treningu.
Istotne jest również aby przeprowadzić badanie na drugi dzień przed i po treningu. Będziemy mieć wtedy wyraźniejszy obraz dyspozycji mięśnia. W tym miejscu muszę zaznaczyć, że badania na platformie trzeba potraktować jako diagnostyczne. Dzięki temu trener ma niezbędną wiedzę jaki wpływ na grupy mięśniowe, dynamikę oraz moc mają poszczególne jednostki treningowe i może na bieżąco korygować zawodników w trakcie treningów.
Czy dzięki takiemu badaniu można bardziej spersonalizować trening?
Na pewno tak, ponieważ jeżeli mamy możliwość określenia np. znacznego spadku mocy po intensywnym treningu to będzie też informacja dla trenera jak poszczególny trening wpływa na poszczególnych zawodników. Ponadto, jeżeli zawodnik na platformie wcześniej oddał dwa skoki a po treningu nie jest w stanie osiągnąć podczas skoków podobnych rezultatów (pierwszego i drugiego skoku), gdzie parametry są znacznie niższe to znaczy, że zawodnik bardzo szybko traci moc.
Bardzo fajną informacją jest porównanie wyników poszczególnych zawodników, którzy wykonują te same jednostki treningowe i wtedy taki wynik daje trenerowi możliwość skorygować trening. Najlepszą perspektywą pracy z platformą jest dostosowanie optymalnego rezultatu badań i wdrożenie do treningu.
Platforma jest bardzo pomocna, aby dopełnić kolejne aspekty przygotowania w treningu. Będziemy wprowadzać kolejne modyfikacje w tych badaniach, ale o tym już niebawem.
Więcej informacji na oficjalnym profilu Facebook: https://www.facebook.com/PZLSPolska/