W tej części dowiecie się jak zainteresowanie łyżwiarstwem rozprzestrzeniło się z Holandii na inne kraje europejskie takie jak: Francja, Włochy, Szwajcaria, Niemcy i Austria.
W XVII i XVIII w. wymiana handlowa i kulturalna pomiędzy Francją a Niderlandami sprawiła, że Francuzi zaczęli chętnie jeździć na łyżwach, przejmując tę formę rozrywki od swoich północnych sąsiadów. Nie posiadając jednak rozległych terenów do jego uprawiania zmuszeni byli korzystać z zamarzniętych stawów i niewielkich jezior. Jazda na łyżwach była w tym czasie zarezerwowana dla szlachty i dworzan, należącej do elity władzy.
Sport łyżwiarski istotnie rozwinął się we Francji przy wsparciu Ludwika XVI, ponieważ jego żona Marie Antoinette była zapaloną łyżwiarką. To sprawiło, że łyżwiarstwo figurowe stało się nad Sekwaną sportem elitarnym, natomiast wyścigowe było domeną ludności wiejskiej. Łyżwiarstwo było popularne w czasach zarówno pierwszego jak i drugiego cesarstwa. W 1791 roku Napoleon Bonaparte, wówczas student Ecole Militaire, ledwo uniknął utonięcia podczas jazdy na łyżwach po kanałach twierdzy Auxerre. Na łyżwach często jeździła też para cesarska — Napoleon III wraz z żoną Eugenią …
Czytaj więcej : https://pzls.pl/cykl-histrii-lyzwiarstwa/