W miniony weekend oprócz Mistrzostw Świata w Łyżwiarstwie Szybkim i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w short tracku odbył się także Finał Ogólnopolskich Zawodów Dzieci. W tomaszowskiej Arenie Lodowej wystartowało ponad 300 dzieci z całego kraju.
W kategorii do 10 lat dziewcząt najlepsza okazała się Agata Kobus z Akademii Sportowego Rozwoju Natalii Czerwonki, wyprzedzając Glorię Marzyńską z UKS 3 Milanówek i Oliwię Dydek z Górnika Sanok. Taka sama kolejność była również na podium w klasyfikacji generalnej cyklu, do której wlicza się najlepsze 3 rezultaty z 5 edycji.
Wśród chłopców w tej kategorii wiekowej zaciętą walkę stoczyli Alex Matera z IUKS 9 Tomaszów Mazowiecki oraz Mateusz Dąbrowski z UKS Zryw Słomczyn. Słomczynianin dwukrotnie wygrywał na dystansie 100 m, ale na dystansie trzykrotnie dłuższym zwyciężał z kolei Matera i to on ostatecznie wygrał cały wielobój, osiągając piąte zwycięstwo w tym sezonie. Taka sama była kolejność dwóch pierwszych miejsc w klasyfikacji generalnej. Podium w generalce uzupełnił kolejny zawodnik Dziewiątki – Wiktor Legęncki, który w edycji finałowej musiał uznać wyższość Bartosza Madeja z Akademii Sportowego Rozwoju Natalii Czerwonki, ale 4. miejsce pozwoliło mu obronić przewagę w klasyfikacji łącznej.
W kategorii 11-latek pierwsze dwa miejsca w klasyfikacji generalnej były już znane na podstawie wcześniejszych rezultatów. Najszybsza po raz piąty w tym sezonie była Sandra Syguła z tomaszowskiej Dziewiątki. Po raz czwarty za jej plecami uplasowała się zawodniczka Orlicy Duszniki Zdrój – Amelia Pańczyszyn. Trzecie miejsce w finale wywalczyła Nikola Domagała ze Sparty Grodzisk Mazowiecki, ale w klasyfikacji generalnej na najniższym stopniu podium stanęła Julia Kaczor z Akademii Sportowego Rozwoju Natalii Czerwonki.
Wśród 11-latków z kolei rywalizacja była bardzo zacięta i o podium w klasyfikacji generalnej decydowały wyniki z edycji finałowej. Franciszek Jabłoński z Pilicy wykorzystał atut własnego lodowiska i okazał się najszybszy w wieloboju, co pozwoliło mu także zwyciężyć w klasyfikacji generalnej. Minimalnie za plecami tomaszowianina finiszował Marcin Pęksa z zakopiańskiej Olczanki. Na trzecim miejscu stanął Kacper Polny z MKS Cuprum Lubin. Zakopiańczyk i Lubinianin mieli taką samą liczbę punktów w klasyfikacji łącznej więc o kolejności na podium decydowały kryteria dodatkowe. Ostatecznie dzięki dwóm zwycięstwom na wcześniejszych edycjach, na drugim miejscu w generalce sklasyfikowany został Polny a Pęksa musiał zadowolić się trzecim miejscem.
Bardzo ciekawa była także rywalizacja w kategorii D1 dziewczynek mimo, że do Tomaszowa nie przyjechała wiceliderka klasyfikacji Alicja Sobczak (UKS 3 Milanówek). W weekend najszybsza była Lena Węglarska z Pilicy przed Julitą Krawiec z Górnika Sanok i koleżanką z klubu Patrycją Turlik. W klasyfikacji generalnej Krawiec i Węglarska miały po dwa zwycięstwa i po jednym drugim miejscu. O zwycięstwie reprezentantki Górnika zdecydował więc dopiero czwarty najlepszy wynik. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej przypadło nieobecnej w finale Sobczak.
Wśród chłopców w tej kategorii o zwycięstwo walczyli dwaj reprezentanci Tomaszowa, Alan Cichocki z Dziewiątki i Miłosz Ślusarski z Pilicy. W generalce obaj mieli dwa zwycięstwa i jedno drugie miejsce więc wiadomo było, że zwycięstwo w finale da także końcowy triumf. W lepszej formie podczas weekendu był Cichocki, który pewnie wygrał na wszystkich dystansach i dzięki temu odebrał puchar za zwycięstwo w klasyfikacji łącznej. Za jego plecami w finale i w generalce sklasyfikowany został Ślusarski. Trzecie miejsce w edycji finałowej zajął Mateusz Wełnicki z Legii Warszawa, ale w generalce, dzięki bardzo dobremu początkowi sezonu, podium padło łupem Michała Tucharza z Milanówka.
Rywalizacja dziewcząt w najstarszej kategorii wiekowej to popis zawodniczek z Dusznik-Zdroju. Na podium stanęły Hania Mazur, Kornelia Woźniak i Amelia Boos. Tuż za reprezentantkami Orlicy uplasowała się Natalia Fijałkowska Pilicy, która zajęła też trzecie miejsce w klasyfikacji łącznej, za Mazur i Woźniak.
U chłopców znów mieliśmy sytuację, w której zwycięstwo w Tomaszowie dawało sukces w klasyfikacji generalnej bowiem po 4 edycjach Stanisław Królikowski z Korony Wilanów i Maciej Stańdo z Dziewiątki mieli po 25 punktów. Tym razem górą był Królikowski, który pewnie wygrał na wszystkich dystansach czym zapewnił sobie triumf w wieloboju i klasyfikacji łącznej. Stańdo zakończył zawody na 3 pozycji i stanął na drugim miejscu podium w generalce. Drugie miejsce w finale padło łupem Andrzeja Grzelaka ze Sparty Grodzisk Mazowiecki, co pozwoliło mu przesunąć się na trzecie miejsce w generalce.
Oprócz rywalizacji indywidualnych rozegrano również tradycyjnie sztafety. W kategorii E u dziewcząt zwyciężyła drużyna akademii Sportowego Rozwoju Natalii Czerwonki przed Orlicą Duszniki-Zdrój i UKS 3 Milanówek. U chłopców najszybsi byli zawodnicy ze Sparty Grodzisk Mazowiecki, którzy wyprzedzili drużyny IUKS Dziewiątki Tomaszów Mazowiecki i MKS Cuprum Lubin. W kategorii D najszybsze były dziewczynki z Orlicy Duszniki-Zdrój. Na podium rywalizację ukończyły także dwie ekipy z Tomaszowa, KS Pilica na drugim i Dziewiątka na najniższym stopniu. Wśród starszych chłopców triumfowali zawodnicy Dziewiątki przed kolegami z Pilicy i Sparty.
Na podstawie wszystkich wyników uzyskanych w tym sezonie przez dzieci wyłoniono także najlepsze kluby i szkoły. Najlepszym klubem okazała się IUKS 9 Tomaszów Mazowiecki. Zawodnicy tego klubu zdobyli najwięcej punktów zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców. W klasyfikacji szkół także triumfowały placówki z Tomaszowa, SP 1 w kategorii dziewcząt a SP 12 wśród chłopców.
Fotorelacja z zawodów jest dostępna na profilu fb Areny Lodowej.