Sezon 2021/22 w łyżwiarstwie szybkim to istna sinusoida emocji. Polacy stawali na podiach, zdobywali medale, byli liczącą się siłą na świecie. A przy tym stracili niesamowicie dużo przez zakażenia covid-19.
Imprezą docelową były oczywiście igrzyska olimpijskie, które zorganizowano w Pekinie. Bardzo liczyliśmy w nich na występ Natalii Maliszewskiej. Niestety – z powodu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa (nie będziemy tu już rozpisywać się o skandalicznym podejściu organizatorów do sprawy i samej zawodniczki, która przez cały czas izolacji nie otrzymywała wiążących wiadomości odnośnie swojego kluczowego startu) – nie przystąpiła ona do rywalizacji na swoim koronnym dystansie (500 metrów).
Maliszewska w kolejnych dniach, po tygodniowej izolacji, pojechała na 1000 i 1500 metrów. W obu doszła do ćwierćfinału. Bardzo dobre, szóste miejsce zajęła natomiast w sztafecie, w której wystartowała wraz ze starszą siostrą – Patrycją, a także Nicolą Mazur i Kamilą Stormowską.
Wymienione zawodniczki również wystąpiły indywidualnie. Najwyższe miejsce wśród nich wywalczyła Patrycja Maliszewska, która była 22. na 500 metrów. Jedynym reprezentantem Polski w indywidualnej męskiej rywalizacji był Michał Niewiński. Zajął on 31. miejsce na 1500 metrów, bijąc przy tym rekord kraju – 2:12,852.
Wspomnieć należy także o nowej konkurencji olimpijskiej – sztafecie mieszanej. W niej biało-czerwoni również wzięli udział. Łukasz Kuczyński, Nicola Mazur, Michał Niewiński i Kamila Stormowska wywalczyli jedenaste miejsce.
IGRZYSKA OLIMPIJSKIE – WYNIKI POLAKÓW W SHORT TRACKU
6. Polska – sztafeta kobiet (Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska, Nicola Mazur, Kamila Stormowska)
11. Polska – sztafeta mieszana (Łukasz Kuczyński, Nicola Mazur, Michał Niewiński, Kamila Stormowska)
17. Natalia Maliszewska – 1000 metrów (ćwierćfinał)
22. Patrycja Maliszewska – 500 metrów (eliminacje)
24. Kamila Stormowska – 1500 metrów (ćwierćfinał)
26. Kamila Stormowska – 1000 metrów (eliminacje)
27. Nicola Mazur – 500 metrów (eliminacje)
28. Kamila Stormowska – 500 metrów (eliminacje)
29. Natalia Maliszewska – 1500 metrów (ćwierćfinał)
31. Michał Niewiński – 1500 metrów (ćwierćfinał)
Covid-19 podczas igrzysk w Pekinie dał się we znaki także rywalizującym na długim torze. Kilka cennych dni treningowych stracili Natalia Czerwonka, Magdalena Czyszczoń i Marek Kania, a Karolina Bosiek i Damian Żurek z opóźnieniem przylecieli do Chin z Polski.
Na samych arenach z bardzo dobrej strony pokazali się szczególnie sprinterzy. Piotr Michalski zajął czwarte miejsce na 1000 i piąte na 500 metrów, tracąc do podium zaledwie odpowiednio 0,08 i 0,03 sekundy. Bliskie „ósemki” na 500 metrów były Kaja Ziomek i Andżelika Wójcik.
W mass starcie swój ostatni w karierze olimpijski występ zanotował natomiast złoty medalista z Soczi – Zbigniew Bródka. Karierę zakończył jak na mistrza przystało – na olimpijskiej arenie.
IGRZYSKA OLIMPIJSKIE – WYNIKI POLAKÓW W ŁYŻWIARSTWIE SZYBKIM
4. Piotr Michalski – 1000 metrów
5. Piotr Michalski – 500 metrów
8. Polska – drużyna kobiet (Natalia Czerwonka, Karolina Bosiek, Magdalena Czyszczoń)
9. Kaja Ziomek – 500 metrów
10. Magdalena Czyszczoń – mass start
11. Andżelika Wójcik – 500 metrów
11. Damian Żurek – 500 metrów
12. Magdalena Czyszczoń – 5000 metrów
13. Damian Żurek – 1000 metrów
16. Marek Kania – 500 metrów
17. Karolina Bosiek – 1000 metrów
17. Karolina Bosiek – mass start
19. Natalia Czerwonka – 1500 metrów
20. Andżelika Wójcik – 1000 metrów
22. Artur Janicki – mass start
27. Zbigniew Bródka – mass start
30. Magdalena Czyszczoń – 1500 metrów
Tegoroczne mistrzostwa świata w short tracku – z powodu obostrzeń wprowadzonych w Kanadzie w związku z pandemią covid-19 oraz agresji Rosji na Ukrainę i niemożności lotów nad tymi krajami – zostały rozegrane w Montrealu z kilkutygodniowym opóźnieniem, dopiero w drugi weekend kwietnia.
Reprezentacja Polski poleciała na nie przede wszystkim z myślą o rywalizacji w sztafecie. I ta nie zawiodła. Natalia Maliszewska, Nicola Mazur, Kamila Stormowska, Gabriela Topolska i Magdalena Zych wyjeździły piąte miejsce na świecie.
Indywidualnie najlepiej spisywała się Natalia Maliszewska, która przeszła kwalifikacje na wszystkich dystansach, a ostatecznie była 11. w klasyfikacji wielobojowej. Najwyższą pozycję zajęła na koronnym dystansie – 500 metrów. Była tam szósta. W tej konkurencji dobrze wypadła także Nicola Mazur, która zajęła dziewiąte miejsce. Na wyróżnienie zasługuje także występ Kamili Stormowskiej na 1500 metrów. 22-latka pojechała w finale B i ostatecznie zajęła dwunastą pozycję.
Panczeniści w sezonie 2021/22 przystąpili natomiast do mistrzostw świata w wieloboju, które rozegrano w norweskim Hamar. Z podziwem patrzyliśmy tam na naszych sprinterów. Andżelika Wójcik była krok od medalu. Po zajęciu trzeciego i drugiego miejsca w rywalizacji na 500 metrów, ostatecznie – po byciu piątą i dziewiątą na 1000 metrów – wylądowała na czwartej pozycji w łącznym zestawieniu, tuż za Vanessą Herzog.
Karolina Bosiek zajęła ósme miejsce, a Kaja Ziomek wycofała się przed ostatnim „tysiącem”. Wśród mężczyzn szóstą lokatę zajął Piotr Michalski, jedenasty był ostatecznie Damian Żurek, a dwudziesty Marek Kania.
Mistrzostwa świata z medalami zakończyły drużyny sprinterskie. Andżelika Wójcik, Kaja Ziomek i Karolina Bosiek sięgnęły po srebrne krążki, a niedługo później sukces powtórzyli ich koledzy: Piotr Michalski, Marek Kania i Damian Żurek.
MISTRZOSTWA ŚWIATA – WYNIKI POLAKÓW W SHORT TRACKU
5. Polska – sztafeta kobiet (Natalia Maliszewska, Nicola Mazur, Kamila Stomrowska, Gabriela Topolska, Magdalena Zych)
6. Natalia Maliszewska – 500 metrów (finał B)
9. Nicola Mazur – 500 metrów (półfinał)
12. Kamila Stormowska – 1500 metrów (finał B)
12. Natalia Maliszewska – 1000 metrów (ćwierćfinał)
18. Kamila Stormowska – 500 metrów (ćwierćfinał)
19. Natali Maliszewska – 1500 metrów (półfinał)
20. Nicola Mazur – 1500 metrów (półfinał)
22. Michał Niewiński – 1000 metrów (biegi rankingowe)
23. Nicola Mazur – 1000 metrów (biegi rankingowe)
23. Michał Niewiński – 1500 metrów (biegi rankingowe)
26. Kamila Stormowska – 1000 metrów (biegi rankingowe)
39. Michał Niewiński – 1000 metrów (biegi rankingowe)
O ile w short tracku – z powodu pandemii covid-19 – styczniowe mistrzostwa Europy odwołano, o tyle w łyżwiarstwie szybkim przeprowadzono je sprawnie w Heerenveen. Dla wielu był to ostatni sprawdzian przed igrzyskami olimpijskimi. Błysnął Piotr Michalski, który triumfował na 500 metrów.
Popisowy występ dały także polskie drużyny sprinterskie. Andżelika Wójcik, Kaja Ziomek i Karolina Bosiek wywalczyły w tej konkurencji złote medale. Marek Kania, Damian Żurek i Piotr Michalski sięgnęli natomiast po brąz.
MISTRZOSTWA EUROPY – MEDALE POLAKÓW W ŁYŻWIARSTWIE SZYBKIM
1. Piotr Michalski – 500 metrów
1. Drużyna sprinterska: Andżelika Wójcik, Kaja Ziomek, Karolina Bosiek
3. Drużyna sprinterska: Marek Kania, Damian Żurek, Piotr Michalski
Nie można zapominać także o doskonałej, biało-czerwonej serii w Pucharach Świata. Na krótkim torze od początku sezonu rządziła Natalia Maliszewska. Już na wstępie zdobyła złoto w próbie przedolimpijskiej w Pekinie, a tydzień później w Nagoi sięgnęła po srebro. W europejskiej części cyklu dołożyła brązowy medal na 1000 metrów w Debreczynie oraz trzecie miejsce w klasyfikacji łącznej „pięćsetki”.
Na długim torze mieliśmy natomiast sezon, na jaki czekaliśmy od bardzo dawna. Już na inaugurację w Tomaszowie Mazowieckim zaskoczył Zbigniew Bródka, który zdobył brąz w mass starcie. Później uaktywnili się także sprinterzy. Początkowo sensacyjnie furorę robił Marek Kania, który zdobył nawet brązowy medal zawodów w Stavanger. Od początku roku wyraźnym liderem reprezentacji był natomiast Piotr Michalski. Do złota mistrzostw Europy i świetnych występów w igrzyskach olimpijskich dołożył srebro w finale Pucharu Świata w Heerenveen.
Wśród kobiet gigantyczny sukces odniosła Andżelika Wójcik, która wygrała Puchar Świata w Salt Lake City – jako druga, po Erwinie Ryś-Ferens, Polka w historii. Niestety, zakażenie covid-19 w Heerenveen uniemożliwiło jej walkę o czołowe lokaty klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
Niezwykle regularna była natomiast Kaja Ziomek. Obok brązowego medalu PŚ zdobytego w Stavanger, seriami zajmowała miejsca w czołówce. Dało jej to piękną nagrodę na koniec sezonu w postaci trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej na 500 metrów.
PUCHAR ŚWIATA – POLACY NA PODIUM W SHORT TRACKU
1. Natalia Maliszewska – 500 metrów (Pekin)
2. Natalia Maliszewska – 500 metrów (Nagoja)
3. Natalia Maliszewska – 1000 metrów (Debreczyn)
PUCHAR ŚWIATA – POLACY NA PODIUM W ŁYŻWIARSTWIE SZYBKIM
1. Andżelika Wójcik – 500 metrów (Salt Lake City)
1. Drużyna sprinterska: Wójcik, Ziomek, Czerwonka (Stavanger)
2. Piotr Michalski – 500 metrów (Heerenveen)
3. Zbigniew Bródka – mass start (Tomaszów Mazowiecki)
3. Kaja Ziomek – 500 metrów (Stavanger)
3. Marek Kania – 500 metrów (Stavanger)
3. Drużyna sprinterska: Kania, Michalski, Żurek (Stavanger)
Poza wynikami gwarantującymi świetne miejsca, biało-czerwoni notowali również najlepsze w historii czasy. Podczas Pucharu Świata w Pekinie Natalia Maliszewska pobiła rekord kraju na 500 metrów. Wspólnie z koleżankami – Gabrielą Topolską, Kamilą Stormowską i Nicolą Mazur – ustanowiła tam także nowy rekord w sztafecie. W tej samej hali podczas igrzysk olimpijskich Kamila Stormowska wyjeździła rekord Polski na 1000, a Michał Niewiński na 1500 metrów.
Na długim torze Andżelika Wójcik biła rekordy Polski na 500 i 1000 metrów w trakcie Pucharu Świata w Salt Lake City. Piotr Michalski dokonał tej sztuki natomiast tydzień później w Calgary.
Dodatkowo warto odnotować progres młodych łyżwiarzy. Wiktoria Dąbrowska doskonale spisywała się podczas zawodów w Heerenveen. Zakończyła je z rekordami Polski młodziczek na 500, 1000 i 1500 metrów. Najlepsze krajowe wyniki w swojej kategorii wiekowej poprawiali również Wojciech Gutowski (3000 m), Mateusz Śliwka (10000 m) i Szymon Wojtakowski (wielobój).
NOWE REKORDY POLSKI – SHORT TRACK
Natalia Maliszewska – 500 metrów – 42,377 – Pekin – rekord Polski
Kamila Stormowska – 1000 metrów – 1:28,567 – Pekin – rekord Polski
Michał Niewiński – 1000 metrów – 1:24,311- Montreal – rekord Polski (i rekord Polski juniorów)
Michał Niewiński – 1500 metrów – 2:12,852 – Pekin – rekord Polski (i rekord Polski juniorów)
Sztafeta: Natalia Maliszewska, Gabriela Topolska, Kamila Stormowska, Nicola Mazur – 4:07,951 – Pekin – rekord Polski
Michalina Wawer – 777m – 1:12,933 – Białystok – rekord Polski młodziczek
Dominik Palenceusz – 1:28.410 – Opole – rekord Polski młodzików
NOWE REKORDY POLSKI – ŁYŻWIARSTWO SZYBKIE
Andżelika Wójcik – 500 metrów – 36,775 – SLC – rekord Polski
Andżelika Wójcik – 1000 metrów – 1:14,091 – SLC – rekord Polski
Piotr Michalski – 500 metrów – 34,189 – Calgary – rekord Polski
Piotr Michalski – 1000 metrów – 1:07,135 – Calgary – rekord Polski
Wojciech Gutowski – 3000 metrów – 3:52,051 – Inzell – rekord Polski juniorów
Mateusz Śliwka – 10 000 metrów – 14:41,43 – Tomaszów Maz. – rekord Polski juniorów
Szymon Wojtakowski – wielobój – 156,412 – Tomaszów Maz. – rekord Polski juniorów
Wiktoria Dąbrowska – 500 metrów – 39,14 – Heerenveen – rekord Polski młodziczek
Wiktoria Dąbrowska – 1000 metrów – 1:18,21 – Heerenveen – rekord Polski młodziczek
Wiktoria Dąbrowska – 1500 metrów – 2:04,22 – Heerenveen – rekord Polski młodziczek