Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego obchodzi w tym roku stulecie działalności. Z tej okazji w piątek w Warszawie odbędzie się jubileuszowa gala, w trakcie której nagrodzeni zostaną najwybitniejsi zawodnicy, trenerzy i działacze w historii polskiego łyżwiarstwa. Mecenasem obchodów stulecia Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego jest PGE Polska Grupa Energetyczna.
– W ciągu 100 lat istnienia Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, nasi panczeniści niejednokrotnie dawali nam okazję do dumy. Jako PGE zależy nam na rozwoju rozpowszechnianiu tej dyscypliny sportu. Cieszymy się, że możemy wesprzeć obchody stulecia Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
– To wielki zaszczyt dla nas, że możemy zaprosić i nagrodzić najwybitniejsze postaci w naszej dyscyplinie. I duma, że będziemy też mogli przypomnieć wszystkie wielkie sukcesy, których przez te sto lat działalności mieliśmy bardzo wiele – mówi prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Rafał Tataruch. – Od tego roku współpracujemy z PGE i jesteśmy dumni, że tak wielka firma dostrzegła potencjał naszych zawodników. Fakt, że nasz partner chce nas wesprzeć w tak miłej i doniosłej chwili, jak obchody stulecia Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego jest dla nas dużym wyróżnieniem – dodaje prezes Tataruch.
Panczeniści zdobyli dla Polski wiele medali największych imprez światowych, w tym sześć krążków na zimowych igrzyskach olimpijskich – jeden złoty, dwa srebrne i cztery brązowe. Pierwsze dwa wywalczyły w rywalizacji na 1500 metrów podczas igrzysk w Squaw Valley w 1960 roku Elwira Seroczyńska (srebro) i Helena Pilejczyk (brąz). Na kolejne olimpijskie medale trzeba było czekać do XXI wieku, gdy w 2010 roku w Vancouver Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska sięgnęły po brązowy medal w wyścigu drużynowym.
Najlepsze dla polskich panczenistów igrzyska przyszły w 2014 roku, gdy w Soczi zdobyli trzy medale, w tym złoty Zbigniewa Bródki na dystansie 1500 metrów. Dwa kolejne zdobyły drużyny – Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska, Natalia Czerwonka i Katarzyna Woźniak srebrny, a Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański brązowy.
Biało-czerwoni sięgali także po medale mistrzostw świata w wieloboju – trzy brązowe wywalczyła Erwina Ryś-Ferens (1978, 1985 i 1988), a pozostałe wywalczyły drużyny – Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska (2012), Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Czerwonka i Luiza Złotkowska (2013) oraz Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański (2013). Z kolei w 2020 roku brąz mistrzostw Europy, a później mistrzostw świata w sprincie drużynowym wywalczyły Natalia Czerwonka, Andżelika Wójcik i Kaja Ziomek. Reprezentanci Polski stawali także wielokrotnie na podium wielobojowych mistrzostw świata i Europy na poszczególnych dystansach.
Polskie zawodniczki odnosiły – i odnoszą – także duże sukcesy w short tracku. W 2018 roku Natalia Maliszewska w Montrealu zdobyła srebrny medal na dystansie 500 metrów w mistrzostwach świata, ale pierwszą polską łyżwiarką odnoszącą sukcesy w międzynarodowej rywalizacji była jej siostra Patrycja, która swój pierwszy medal mistrzostw Europy zdobyła w 2011 roku, a cztery lata później wywalczyła jedyny w historii polskiego short tracku medal w klasyfikacji wielobojowej tej imprezy.
Uroczysta gala z okazji 100-lecia Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego odbędzie się w piątek o godz. 19 w hotelu The Westin w Warszawie. Mecenasem obchodów stulecia Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego jest PGE Polska Grupa Energetyczna.