Ponad półtora tysiąca dzieci z trzydziestu jeden klubów weźmie udział w tegorocznym programie „Złota Łyżwa”. To ogólnopolski program upowszechniania i popularyzacji łyżwiarstwa szybkiego wśród dzieci i młodzieży.
– Bardzo się cieszę, że kolejny raz możemy przeprowadzić ten niezwykle istotny program, który jest adresowany do uczniów ze szkół podstawowych w aż dwunastu województwach. To bardzo ważne, że możemy namawiać dzieci do aktywności fizycznej i pokazywać im, jak pięknym sportem jest łyżwiarstwo szybkie – mówi Rafał Tataruch, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.
W ramach programu zorganizowanych zostanie dwanaście edycji zawodów – sześć w short tracku i sześć w łyżwiarstwie szybkim – a także regularne zajęcia sportowe, w trakcie których dzieci i młodzież będą uczyć się jazdy na łyżwach, rolkach i wrotkach. – To oczywiście nie wszystko, bo m.in. kupimy sprzęt do nauki jazdy na łyżwach dla uczestników biorących udział w programie, którzy rozpoczęli swoją przygodę ze sportem i będą kontynuować treningi pod okiem doświadczonych trenerów klubowych – wymienia Konrad Niedźwiedzki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. Dla wszystkich uczestników akcji przygotowane zostaną materiały szkoleniowo-edukacyjne, a dla trenerów, instruktorów i nauczycieli wychowania fizycznego zorganizowane zostaną trzy konferencje szkoleniowe.
Łyżwiarstwo szybkie, poza przyjemnością płynącą z jazdy, zapewnia harmonijny rozwój fizyczny oraz poprawę ogólnej kondycji i sprawności fizycznej, kształtuje nawyki prawidłowej postawy, przeciwdziała powstawaniu wad postawy oraz zapobiega nadwadze i otyłości wśród dzieci i młodzieży. Głównym założeniem programu jest promocja łyżwiarstwa szybkiego w jak najszerszym zakresie, nauczenie dzieci jazdy na łyżwach i wyselekcjonowanie najzdolniejszych dzieci do dalszego szkolenia w sekcjach wyczynowych. – Ale nie tylko, bo zależy nam również na promowaniu zachowań prozdrowotnych, wychowawczych wartości płynących ze sportu oraz działań społecznych i edukacyjnych – wyjaśnia Rafał Grążawski, dyrektor biura Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego
Zadania związane z programem „Złota Łyżwa” będą realizowane w jedenastu województwach – dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. – Docelowo chcemy, by projekt obejmował wszystkie województwa w Polsce i z roku na rok zwiększamy zasięg akcji. Już po raz siódmy otrzymaliśmy dofinansowanie na „Złotą Łyżwę” i widać, jak program z roku na rok cały czas rośnie – dodaje Grążawski. Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz głównego partnera programu PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., obecna edycja jest największa w historii.