Czworo reprezentantów polskiego short tracku wyleciało do fińskiego Vuokatti na Olimpijski festiwal młodzieży Europy (EYOF). W najbliższych dniach będą walczyć o medale z rówieśnikami z całego kontynentu w rywalizacji na 1500, 500 i 1000 metrów, a także w sztafecie mieszanej.
Olimpijski festiwal młodzieży Europy to impreza, którą po raz pierwszy rozegrano w 1991 roku w Brukseli. Dwa lata później ze włoskiej Aoście po raz pierwszy zmagania dotyczyły dyscyplin zimowych. Od tej pory EYOF rozgrywany jest cyklicznie co dwa lata. Raz, w 2009 roku, gościła go Polska. Odbył się wówczas w Szczyrku.
Podczas EYOF zawodnicy konkurują w dyscyplinach olimpijskich, ale… nie we wszystkich. Łyżwiarstwo szybkie pojawiło się na imprezie zaledwie dwukrotnie, a ostatnio w 2001 roku. Short track w programie gości z większą regularnością.
W 2019 roku w Sarajewie złoty medale w tej dyscyplinie wywalczył Mateusz Krzemiński (500 metrów), a brązowy Magdalena Zych (500 metrów). Do tego po srebro sięgnęła sztafeta mieszana w składzie: Magdalena Zych, Hanna Sokołowska, Mateusz Krzemiński, Mateusz Mikołajuk.
Dwa lata wcześniej, w 2017 roku w Erzurum, triumfy święciliśmy na dystansie 1000 metrów. Złoto zgarnęła Kamila Stormowska, a brąz Patrycja Markiewicz. Obie do dorobku dołożyły srebro ze sztafety mieszanej, w której wystartowały razem z Janem Bogdanowiczem i Krystianem Giszką. Dodać można, że złoty medal na 1000 i brązowy na 500 metrów w tej imprezie wywalczył też Diane Sellier, startujący wówczas w reprezentacji Francji.
Jeśli chodzi o jeszcze wcześniejsze sukcesy: w rumuńskim Brasovie w 2013 roku po brąz na 1500 metrów sięgnęła Oliwia Gawlica, a sukces potórzyła sztafeta mieszana w składzie: Gawlica, Warakomska, Gawryluk, Korecki. Pierwszy medal w historii polskiego short tracku na EYOF wywalczyła natomiast Patrycja Maliszewska – najlepsza na 500 metrów w Monthey w 2005 roku.
Również z samego Vuokatti mamy jednak bardzo dobre wspomnienia. Ostatnio Olimpijski festiwal młodzieży Europy odbył się tam w 2001 roku, a jedną z gwiazd imprezy okazał się Konrad Niedźwiedzki – oczywiście w łyżwiarstwie szybkim. Sięgnął po brąz na 500 i srebro na 1500 metrów. Poza nim medal wywalczyła wówczas Paulina Ligocka – złota w snowboardzie.
Czy w Vuokatti Polacy będą kontynuować medalową serię? Na to bardzo liczymy. Po ślubowaniu do Finlandii wylecieli: Karolina Parczewska, Agnieszka Bogdanowicz, Adam Muchlado i Oskar Kurowski, a także trenerzy Bartosz Konopko i Rafał Grycner. W niedzielę, 20 marca, będą uczestniczyć w ceremonii otwarcia imprezy. W kolejnych dniach czekają ich starty i walka o medale.
Po dwóch zawodników i dwie zawodniczki do rywalizacji w EYOF obok Polski wystawiają także: Bułgaria, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Norwegia, Rumunia, Turcja i Ukraina. Mniejszą liczbę łyżwiarzy będą liczyć natomiast reprezentacje: Czech, Łotwy, Litwy, Szwajcarii, Słowacji, Szwecji, Austrii, Belgii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii i Słowenii.
SHORT TRACK NA EYOF 2022
21 marca: 1500 metrów oraz ćwierćfinały sztafety mikstów
22 marca: 500 metrów oraz półfinały sztafety mikstów
25 marca: 1000 metrów oraz finały sztafety