Szóste i siódme miejsce w sprincie drużynowym to najlepsze lokaty polskich zawodników w ostatnim dniu zawodów Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim, które zakończyły się w Tomaszowie Mazowieckim. Wśród kibiców na trybunach był prezydent RP Andrzej Duda.
– Bardzo się cieszę, że mogę oglądać te zawody i cieszyć się, że mamy taki wspaniały obiekt. Pamiętam, gdy polscy łyżwiarze zdobywali medale olimpijskie i z żalem mówili, jak bardzo potrzebny jest taki tor. Dlatego bardzo się ucieszyłem, gdy usłyszałem, że prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko zdecydował o budowie tej areny. To obiekt na światowym poziomie – mówił prezydent Andrzej Duda. Prezydent przypomniał, że był tu w trakcie wmurowywania kamienia węgielnego oraz w trakcie otwarcia Areny Lodowej już po zakończeniu budowy.
W niedzielę, gdy na torze Areny Lodowej rywalizowali zawodnicy na długich dystansach – 5000 metrów kobiet i 10 000 metrów mężczyzn – biało-czerwoni nie mieli swoich reprezentantów w grupie A. W grupie B wśród kobiet szóste miejsce zajęła Magdalena Czyszczoń, a wśród mężczyzn na 23. pozycji uplasował się Adrian Wielgat.
Emocje za to były w drużynowym sprincie. Najpierw na tor wyszły Polki w składzie Andżelika Wójcik, Kaja Ziomek i Natalia Czerwonka. Polki uzyskały siódmy czas.
– Liczyłam na trochę lepszy wynik, przynajmniej na to, że zrobimy rekord Polski. To był dopiero nasz pierwszy start w tym składzie w team sprincie. Z Andżeliką w tej konkurencji stawaliśmy na podium Mistrzostw Świata juniorów, jeszcze z Karoliną Bosiek, a bez Natalii Czerwonki. Z Natalią był to nasz pierwszy raz. Liczę, że będziemy w tym składzie startowały i z każdym biegiem będzie nam coraz lepiej wychodziło – mówiła Kaja Ziomek.
Chwilę później na torze rywalizowali panowie. Polska drużyna w składzie Artur Waś, Piotr Michalski i Sebastian Kłosiński zajęła szóstą lokatę.
– Myślę, że to jest dobra pozycja wyjściowa, bo już pokazywaliśmy, że możemy stać na podium. Dziś do tego podium było niewiele, bo do drugiego miejsca straciliśmy około sekundy i to było spokojnie w zasięgu. Może potrzebujemy troszkę objeżdżenia, żeby móc pokazać na co naprawdę nas stać – mówił Michalski.
Chwilę przed rozpoczęciem drużynowych sprintów na trybunach Areny Lodowej pojawił się prezydent RP Andrzej Duda. – To było naprawdę odczuwalne, gdy wychodziliśmy na bieg i wiedzieliśmy, że na trybunach jest masa kibiców, a wśród nich prezydent kraju. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, ale chyba musimy zacząć, bo sądzę, że ludziom się podobało i kibiców może być więcej – dodał Michalski.
– Dla nas wielką sprawą jest, że w kasach zabrakło biletów. Tego w historii polskiego łyżwiarstwa szybkiego chyba nie było – mówi prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Rafał Tataruch. – To był ogromny wysiłek organizacyjny i ogromna grupa ludzi, która pomagała. Bez nich by się to nie udało. Zazwyczaj jest minimum rok na przygotowania, a my mieliśmy ten czas bardzo skrócony.
Jest prawdopodobne, że w przyszłym sezonie Polska znów dostanie prawo organizacji zawodów Pucharu Świata. – Walczymy o pozytywną opinię ISU i już teraz mogę powiedzieć, że są bardzo zadowoleni z organizacji. Mamy świetną halę, jakość lodu jest bardzo dobra. Bardzo chcemy, by w przyszłym roku znów dostać prawo organizacji Pucharu Świata – dodał Tataruch.
Czy impreza rangi, jakiej nie było w Polsce od 19 lat może napędzić zainteresowanie panczenami? – Na pewno. Pokazaliśmy, że potrafimy zdobywać medale na wielkich imprezach, teraz te największe imprezy przyjeżdżają do Polski. Mam nadzieję, że może z czasem będzie więcej zakrytych torów i te imprezy na stałe wpiszą się w kalendarz – mówił Michalski.
Najlepsze wyniki w biegach indywidualnych wśród Polaków wywalczyła Natalia Czerwonka, która była siódma na 1500 metrów i dziewiąta na 1000 metrów. W grupie A rywalizowali jeszcze Karolina Bosiek (11. miejsce na 1500 metrów), Zbigniew Bródka (12. miejsce na 1500 metrów), Piotr Michalski (10. miejsce na 1000 metrów), Sebastian Kłosiński (16. miejsce na 1500 metrów) i Artur Waś (14. miejsce na 500 metrów).
– Zawsze ten największy sukces to jest medal, ale widzę, że jest postęp. Zawodnicy idą cały czas do przodu, z zawodów na zawody jest coraz lepiej i liczę, że w kolejnych Pucharach Świata będzie jeszcze lepiej – dodał Tataruch.
W zawodach Pucharu Świata w Tomaszowie Mazowieckim udział brało 238 zawodników z 27 krajów, a wśród nich mistrzowie świata, rekordziści świata i mistrzowie olimpijscy.
WYNIKI, NIEDZIELA 9 GRUDNIA
Kobiety
5000 metrów, Grupa A
- Esmee Visser (Holandia) 7:05.188
- Isabelle Weidemann (Kanada) 7:06.190
- Natalia Woronina (Rosja) 7:08.686
5000 metrów, grupa B
- Carien Kleibeuker (Holandia) 7:14.293
6. Magdalena Czyszczoń (Polska) 7:20.411
Sprint drużynowy
- Japonia 1:27.820
- Rosja 1:28.180
- Holandia 1:28.530
7. Polska (Natalia Czerwonka, Kaja Ziomek, Andżelika Wójcik) 1:30.800
Mężczyźni
10 000 metrów, grupa A
- Marcel Bosker (Holandia) 13:25.275
- Alexander Rumjancew (Rosja) 13:26.763
- Daniła Semerikow (Rosja) 13:28.712
10 000 metrów grupa B
- Jorrit Bergsma (Holandia) 13:14.955
23. Adrian Wielgat (Polska) 14:10.964
Sprint drużynowy
- Norwegia 1:21.270
- Holandia 1:21.430
- Rosja 1:21.740
6. Polska (Artur Waś, Piotr Michalski, Sebastian Kłosiński) 1:22.490