W Tomaszowie Mazowieckim trwa drugie w tym roku zgrupowanie w ramach programu „JST” z udziałem najbardziej uzdolnionych łyżwiarzy szybkich toru długiego.
Łyżwiarstwo szybkie jest jedną z dziesięciu dyscyplin objętych rządowym wsparciem w realizacji szkolenia uzdolnionej sportowo młodzieży. Beneficjentem programu finansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, a realizowanego we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, jest m.in. Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego. Latem tego roku udało się zorganizować pierwsze zgrupowania dla łyżwiarzy szybkich z toru długiego oraz krótkiego odpowiednio w Tomaszowie Mazowieckim i Krynicy Zdroju. 6 października swoje drugie zgrupowanie w Sanoku zakończyli zawodnicy toru krótkiego. W akcjach uczestniczyło ponad 80 zawodników w wieku 12-16 lat. Programem jest objętych łącznie ponad 270 osób.
– Głównym celem projektu jest wsparcie rozwoju utalentowanej, wyselekcjonowanej grupy zawodników, którzy w przyszłości mogą zasilić szeregi kadr narodowych (sponsorem polskiego łyżwiarstwa szybkiego jest PGE Polska Grupa Energetyczna). W tym momencie stanowią oni bezpośrednie zaplecze reprezentacji juniorów. Uczestnicy projektu często trenują z kadrowiczami, mają możliwość wspólnych treningów i rywalizacji, dzięki czemu podnoszą swoje umiejętności, a przy okazji nasi szkoleniowcy mają gotowy materiał poglądowy na przyszłość – opisuje szczegóły projektu Konrad Niedźwiedzki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. – W poprzednich latach podejmowaliśmy podobne inicjatywy i widzimy, że jak najbardziej są one potrzebne. Dzięki tego typu działaniom mamy obecnie w kadrach juniorskich choćby Wiktorię Dąbrowską czy Zofię Braun – uzupełnia.
Uczestnictwo w ramach projektu „JST” obejmuje kompleksowo wiele kwestii związanych z uprawianiem sportu czy szkoleniem.
– Poza udziałem w zgrupowaniach przekazujemy zawodnikom również sprzęt sportowy. Wspieramy także rozwój szkoleniowców, gdyż to oni wykonują pracę u podstaw i mogą przekazywać wiedzę kolejnym podopiecznym. W ramach dokształcania trenerów zapraszamy specjalistów z dziedziny m.in. dietetyki, psychologii czy treningu funkcjonalnego – wymienia korzyści Niedźwiedzki.
Jednym z profitów udziału w projekcie „JST” jest współpraca z Rehasport, renomowanym centrum medycyny i rehabilitacji sportowej. Podczas pierwszego zgrupowania jego uczestnicy zostali poddani szczegółowym badaniom przez specjalistów z poznańskiej kliniki.
– Niebawem planujemy drugą serię badań. Zamierzamy je też powtarzać w dalszej perspektywie, aby w miarę możliwości kontrolować rozwój koordynacji, skoczności, gibkości czy składu ciała u najlepiej rokujących zawodników – przedstawia Niedźwiedzki.
Najbliższe zgrupowanie młodych łyżwiarzy szybkich zakończy się 28 października. Ostatni, trzeci w tym roku obóz w ramach programu „JST” odbędzie się w listopadzie (na torze długim) i w grudniu (na torze krótkim) w Sanoku.