Za dwa lata Warszawa będzie miała kryty tor do łyżwiarstwa szybkiego! W trakcie środowej konferencji prasowej minister sportu i turystyki Sławomir Nitras oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oficjalnie ogłosili plan inwestycji na torze łyżwiarskim na Stegnach.
Prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Rafał Tataruch nie ukrywa, że to milowy krok w kierunku rozwoju tej dyscypliny sportu w Polsce. – To bardzo potrzebny obiekt nie tylko dla środowiska łyżwiarzy w Warszawie i okolicach. Dzięki tej inwestycji łyżwiarstwo szybkie zyska kolejną po Tomaszowie Mazowieckim i Zakopanem bazę do profesjonalnego szkolenia młodzieży, a także treningów dla reprezentantów Polski – mówi prezes Tataruch.
Stegny to legendarne miejsce dla polskich panczenów. Na tym obiekcie swoje pierwsze kroki w łyżwiarstwie szybkim stawiali m.in. medaliści olimpijscy i inni olimpijczycy, jak Katarzyna Niedźwiedzka, Luiza Złotkowska, Artur Nogal, Sławomir Chmura, Artur Waś, czy Maciej Ustynowicz. Z obecnych reprezentantów Polski na Stegnach swoją karierę rozpoczynał Marek Kania, który kilka dni temu wywalczył brązowy medal na dystansie 500 metrów i złoty w sprincie drużynowym w tracie mistrzostw Europy.
– Jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji niebawem będziemy mogli cieszyć się kolejnymi medalistami olimpijskimi z Warszawy. Już w tej chwili, mimo trudnych warunków, kluby łyżwiarskie na Stegnach bardzo dobrze szkolą młodzież, zdobywając wiele medali we wszystkich kategoriach wiekowych i wprowadzając każdego roku zawodników do kadr narodowych. Jeśli tylko dostaną do dyspozycji profesjonalny obiekt to w krótkim czasie Warszawa stanie się jednym z dominujących ośrodków w Polsce. Dodatkowym atutem nowej hali łyżwiarskiej będzie fakt, że będziemy mogli w stolicy organizować duże międzynarodowe imprezy łyżwiarskie – dodaje Tataruch.
Nowy obiekt będzie służył sportowcom ze wszystkich dyscyplin lodowych – nie tylko łyżwiarzom szybkim, ale także zawodnikom uprawiającym short track, łyżwiarstwo figurowe, hokej i curling. Wewnątrz pełnowymiarowego toru długiego znajdą się bowiem dwa lodowiska dla short tracku, łyżwiarstwa figurowego i hokeja oraz odrębna hala lodowa z widownią na 4,5 tysiąca osób do organizacji wielkich wydarzeń sportowych.