OGÓLNOPOLSKI PROGRAM UPOWSZECHNIANIA I POPULARYZACJI ŁYŻWIARSTWA SZYBKIEGO WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY „ZŁOTA ŁYŻWA”
o programie
Ogólnopolski program „ZŁOTA ŁYŻWA“ jest największym w Polsce, kompleksowym programem upowszechniania i popularyzacji łyżwiarstwa szybkiego adresowanym do dzieci ze szkół podstawowych, realizowanym przez Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego przy współpracy z Okręgowymi Związkami, klubami sportowymi, samorządami lokalnymi oraz stowarzyszeniami działającymi w zakresie promowania aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.
misja programu
Realizacja programu ma wpłynąć na zwiększenie liczby dzieci i młodzieży trenujących łyżwiarstwo szybkie, poprawę rozpoznawalności i znajomości sportu, podniesienie poziomu prowadzenia zajęć sportowych w klubach poprzez doposażenie w sprzęt, jak również podniesienie kwalifikacji osób prowadzących zajęcia poprzez ich udział w kursokonferencjach szkoleniowych.
cel programu
- Stworzenie kompleksowej oferty upowszechniania i promocji łyżwiarstwa szybkiego wśród najmłodszych;
- Upowszechnianie aktywności fizycznej uczniów szkół podstawowych poprzez zwiększenie liczby dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych zajęciach sportowych;
- Nauka zdrowej rywalizacji z zachowaniem zasad fair play;
- Wyrównywanie szans w dostępie do zorganizowanej aktywności fizycznej niezależnie od miejsca zamieszkania oraz statusu materialnego rodziców;
- Stworzenie systemu wyłaniania talentów i pozyskania najzdolniejszych dzieci do uprawiania sportu;
- Promocja zdrowego i aktywnego stylu życia wśród uczniów szkół podstawowych;
- Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych;
- Optymalne wykorzystanie potencjału organizacyjnego klubów łyżwiarskich i nowoczesnej infrastruktury sportowej;
- Ujednolicenie systemu szkolenia dzieci i młodzieży w klubach sportowych.
założenia programu
Projekt „Złota łyżwa“ zakłada realizację pięciu podstawowych elementów:
- Prowadzenie zajęć sportowych dla najmłodszych;
- Organizację imprez sportowych;
- Działania edukacyjno-promocyjne;
- Zakup i dystrybucja sprzętu sportowego;
- Doszkalanie kadry trenerskiej.
-
- Łączna liczba uczestników objętych zadaniem – 1500;
- Liczba uczestniczących klubów – 31;
- Liczba województw objętych projektem – 12; łódzkim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, opolskim, dolnośląskim, małopolskim, podkarpackim, wielkopolskim i lubelskim.
- zadanie może być realizowane wyłącznie na terenie kraju w okresie 02.01.-31.12.
- uczestnikami przedsięwzięcia realizowanego w ramach niniejszego zadania mogą być wyłącznie dzieci i młodzież – uczniowie szkół podstawowych.
KLUBY:
1. GKS Stoczniowiec Gdańsk
2. MKS Błyskawica Toruń
3. KS Orzeł Elbląg
4. UKS Short Track MOSiR Giżycko
5. WMKS Olsztyn
6. ŁKS Juvenia Białystok
7. WTŁ Stegny Warszawa
8. Skate2City
9. Team Zwoleń
10. AS Lublin
11. FŁSiSW Legia Warszawa
12. UKS Sparta Grodzisk Maz.
13. UKS 3 Milanówek
14. IUKS Dziewiątka Tomaszów Maz.
15. UKS Jedynka Tomaszów Maz.
16. KS Pilica Tomaszów Maz.
17. KS Arena Tomaszów Maz.
18. UKS Orlica Duszniki Zdrój
19. MKS Cuprum Lubin
20. UKS Giżycko
21. UKS Znicz Kłodzko
22. KU AZS Opole
23. KS SNPTT-1907 Zakopane
24. AZS Zakopane
25. UKS Orły Zakopane
26. UKS Olczanka Zakopane
27. SKŁ Górnik Sanok
28. UKS MOSiR Sanok
29. Akademia Sportowego Rozwoju Natalii Czerwonki
30. UKS przy ZSMS Zakopane
31. Akademia Kristensen
ZAJĘCIA SPORTOWE DLA NAJMŁODSZYCH
W pozalekcyjnych zajęciach sportowych weźmie udział blisko 1500 uczestników. Pod okiem 70 wykwalifikowanych trenerów, instruktorów lub nauczycieli w 30 klubach prowadzone będą pozalekcyjne zajęcia sportowe z młodzieżą szkolną. Zajęcia realizowane będą przez ok. 40 tygodni, od stycznia do grudnia 2023, 3 razy w tygodniu (po 90 min.) w ok. 90 grupach zróżnicowanych pod względem wieku i poziomu umiejętności.
Treningi dla najmłodszych będą urozmaicone – obok systematycznych zajęć łyżwiarskich odbędą się także zajęcia alternatywne i przygotowujące w formie zajęć na rolkach, gier i zabaw ruchowych, zajęć ogólnorozwojowych w terenie na świeżym powietrzu.
Wymagane jest prowadzenie dziennika treningowego.
SZKOLENIA
Ważnym elementem programu „Złota Łyżwa” jest systematycznie doszkalanie obecnie działających w klubach trenerów oraz szkolenie nowych osób, nauczycieli w-f jako instruktorów łyżwiarstwa szybkiego. Instruktorzy wzbogacą swoją wiedze z zakresu metodyki treningu dla najmłodszych zawodników w łyżwiarstwie i zasady bezpiecznego zachowania na lodzie, a także otrzymają podręcznik szkoleniowy. Dla osób – nauczycieli z nowopowstających ośrodków będzie to przygotowanie do samodzielnego prowadzenia zajęć szkoleniowych w łyżwiarstwie szybkim lub short tracku.
SPRZĘT SPORTOWY
Kluby-ośrodki, które będą prowadziły pozaszkolne zajęcia sportowe z dziećmi, w ramach projektu pragniemy doposażyć w podstawowy, specjalistyczny sprzęt do nauki jazdy na łyżwach i wrotkach. Planujemy zakup zestawów łyżew (but + płoza do łyżew), specjalistycznych strojów łyżwiarskich do treningu, zarówno dla dzieci na torze długim (łyżwiarstwo szybkie), jak i w short tracku.
Takie zestawy sprzętu umożliwią i ułatwią szkoleniowcom prawidłową naukę jazdy na łyżwach i rolkach, zapewnią większe bezpieczeństwo uczestnikom zajęć oraz wyrównają szanse rozwoju młodym sportowcom pochodzącym z różnych środowisk.